WHO هشدار می دهد بیماری همه گیر Covid-19 “لزوماً بزرگ نیست”

Tainynews – کارشناسان سازمان بهداشت جهانی هشدار داده اند که گرچه همه گیری ویروس کرونا بسیار شدید بوده است ، “لزوماً بزرگ نیست” و جهان مجبور است زندگی با Covid-19 را بیاموزد.

پروفسور دیوید هیمن ، رئیس گروه مشاوره استراتژیک و فنی WHO در زمینه خطرات عفونی می گوید ، “سرنوشت” ویروس بومی شدن است ، حتی با شروع واکسن در ایالات متحده و انگلیس.

وی در جلسه توجیهی رسانه ای نهایی WHO برای سال 2020 اظهار داشت: “جهان به ایمنی گله امیدوار است ، اگر افراد کافی در امان باشند ، به نوعی انتقال آن کاهش می یابد.”

اما هیمن ، که همچنین اپیدمیولوژیست دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن است ، گفت که مفهوم مصونیت گله اشتباه درک شده است.

“به نظر می رسد سرنوشت SARS-CoV-2 است [Covid-19] بومی می شود ، مانند چهار ویروس کرونا ویروس انسانی دیگر ، و با تولید مثل در سلول های انسانی ، به ویژه در مناطقی که پذیرش شدیدتری دارند ، به جهش ادامه خواهد داد.

“خوشبختانه ، ما ابزارهایی برای نجات جان انسانها داریم و اینها در کنار سلامتی عمومی به ما امکان می دهد زندگی با Covid-19 را یاد بگیریم.”

رئیس برنامه اضطراری سازمان بهداشت جهانی ، دکتر مارک رایان ، گفت: “سناریوی احتمالی این است که ویروس به ویروس بومی دیگری تبدیل خواهد شد که تا حدی تهدید می شود ، اما یک تهدید در سطح بسیار پایین در چارچوب یک برنامه موثر واکسیناسیون جهانی است. .

وی گفت: “باید دید چقدر واکسن ها گرفته می شوند ، چقدر به سطح پوششی نزدیک می شویم که ممکن است به ما این امکان را بدهد تا از بین ببریم.” “وجود یک واکسن ، حتی با کارآیی بالا ، هیچ تضمینی برای از بین بردن یا ریشه کن کردن یک بیماری عفونی نیست. این نوار بسیار بالایی برای ماست تا بتوانیم از پس آن برآییم. “

رایان گفت ، به همین دلیل اولین هدف این واکسن نجات جان و محافظت از افراد آسیب پذیر بود. “و سپس ما با مهتاب برخورد خواهیم کرد که احتمالاً قادر به از بین بردن یا ریشه کن کردن این ویروس است.”

رایان هشدار داد که همه گیر بعدی ممکن است شدیدتر باشد. “این همه گیری بسیار شدید بوده است … هر گوشه از این کره خاکی را تحت تأثیر قرار داده است. اما این لزوماً مورد بزرگ نیست “.

“این یک تماس بیدار است. اکنون می آموزیم که چگونه کارها را بهتر انجام دهیم: علم ، تدارکات ، آموزش و حکومتداری ، نحوه برقراری ارتباط بهتر. اما این سیاره شکننده است.

“ما در یک جامعه جهانی به طور فزاینده پیچیده زندگی می کنیم. این تهدیدها ادامه خواهد یافت. اگر یک چیز وجود دارد که ما باید از این همه گیری با همه فاجعه و فقدان استفاده کنیم ، این است که باید عمل خود را انجام دهیم. ما باید با بهتر شدن در کارهایی که هر روز انجام می دهیم ، به کسانی که از دست داده ایم احترام بگذاریم. “

دکتر سومیا سوامیناتان ، دانشمند ارشد WHO ، در جلسه توجیهی گفت که واکسینه شدن علیه ویروس به معنای آن نیست که اقدامات بهداشت عمومی مانند فاصله اجتماعی در آینده متوقف شود.

وی گفت: اولین نقش واکسن جلوگیری از بیماری های علامت دار ، بیماری شدید و مرگ و میر است. اما اینکه آیا این واکسن ها باعث کاهش تعداد عفونت ها یا جلوگیری از انتقال ویروس توسط افراد می شود ، هنوز مشخص نیست.

سوامیناتان گفت: “من معتقدم که مدارکی در مورد هر یک از واکسن ها نداریم تا اطمینان داشته باشیم که این امر از ابتلای افراد به عفونت جلوگیری می کند و بنابراین قادر به انتقال آن نیست.” “بنابراین من فکر می کنم ما باید تصور کنیم که افرادی که واکسینه شده اند نیز باید همان اقدامات احتیاطی را انجام دهند.”

مدیرکل WHO ، تدروس آدانوم گبریزوس ، گفت که پایان سال زمانی است که می توان درمورد خساراتی که همه گیری ایجاد کرده است ، تأکید کرد ، اما همچنین پیشرفت های صورت گرفته است. وی گفت: سال آینده شاهد عقبگردهای جدید و چالش های جدید خواهد بود.

وی گفت: “به عنوان مثال ، انواع جدید Covid-19 و کمک به افرادی که از بیماری همه گیر خسته شده اند به مبارزه با آن ادامه می دهند.”

“زمینه جدید ، به ویژه با همکاری فوق العاده بین بخش خصوصی و دولتی در این همه گیر ، شکسته شده است. و در هفته های اخیر ، رواج ایمن و موثر واکسن در تعدادی از کشورها آغاز شده است که یک موفقیت علمی باورنکردنی است.

“این فوق العاده است ، اما WHO آرام نخواهد گرفت تا زمانی که نیازمندان در همه جا به واکسن های جدید دسترسی پیدا کنند و از آنها محافظت نشود.”

Author: admin