ناظران بین المللی می گویند ، انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان که به خوبی اجرا می شود ، با شرایط نابرابر برای نامزدها روبرو است

ناظران بین المللی می گویند ، انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان که به خوبی اجرا می شود ، با شرایط نابرابر برای نامزدها روبرو است

Tainynews – علی رغم تعداد زیادی از نامزدها و ابتکارات برای بهبود روند انتخابات ، یکپارچگی انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری قرقیزستان با عدم توازن عمده در زمینه دسترسی و دید نامزدها و همچنین ادعاهای سو mis استفاده از منابع عمومی ، ناظران بین المللی به انتخابات ریاست جمهوری امروز در بیانیه ای گفت.

مأموریت بین المللی رصد انتخابات ، تعهدی مشترک دفتر موسسات دموکراتیک و حقوق بشر OSCE (ODIHR) و مجمع پارلمانی OSCE (OSCE PA) است که علاوه بر این ODIHR رفراندومی را که در کنار انتخابات روز گذشته برگزار شد ، مشاهده می کند. به گفته ناظران ، در حالی که همه نامزدها عمدتاً می توانستند آزادانه به مبارزات انتخاباتی بپردازند و آزادی های اساسی نیز به طور کلی مورد احترام قرار می گرفتند ، این رئیس جمهور تحت سلطه رئیس جمهور سابق بود که منابع مالی و سازمانی وی بسیار بیشتر از سایر شرکت کنندگان بود.

پیتر ژول-جنسن ، هماهنگ کننده ویژه و رهبر مأموریت کوتاه مدت ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: “ماه های گذشته برای مردم قرقیزستان چشمگیر و بی نظم بود ، اما دیروز شاهد روند کاملاً خوبی بودیم.” . “با این حال ، اگر قرقیزستان بخواهد آرزوی مردمش برای دستیابی به دموکراسی را برآورده سازد ، رقابت کاملاً عادلانه در یک شرایط برابر بسیار حیاتی است. اینجا اینگونه نبود. “

تقریباً 3.5 میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن در انتخابات ریاست جمهوری بودند که پس از ابطال رای پارلمان پارسال در پی ادعای تقلب ، فراخوان داده شد. هم انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و هم همه پرسی به طور کلی توسط سازمان انتخابات به خوبی سازمان یافته بود. ناظران شهروند می توانستند در تمام مراحل فعالانه شرکت کنند. روز انتخابات آرام و به خوبی مدیریت شد ، گرچه راز رای گیری همیشه حفظ نمی شد و مواردی وجود داشت که اقدامات ایمنی بهداشتی در ارتباط با بیماری همه گیر Covid-19 رعایت نمی شد.

چارچوب قانونی از آخرین انتخابات ریاست جمهوری چندین بار اصلاح شده است ، و برخی از توصیه های قبلی ODIHR را مورد توجه قرار داده است. با این حال ، قوانین مربوط به انتخابات و همه پرسی شکاف ها و ابهامات لازم برای تنظیم مقررات را نشان داد. علاوه بر این ، تلاش برای جلوگیری از خرید رای با ممنوع کردن رای دهندگان از تغییر موقت آدرس رای گیری ، موانعی را برای حضور 300000 شهروند در انتخابات ایجاد کرد.

در حالی که نامزدها به طور کلی می توانستند آزادانه مبارزات انتخاباتی انجام دهند ، تنها مبارزات انتخاباتی رئیس جمهور سابق در سراسر کشور قابل مشاهده است. اختلافات موجود در بودجه مبارزات انتخاباتی برای نامزدها باعث افزایش عدم تعادل در حوزه و نمایان بودن کمپین ها می شود. به طور کلی ، در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری بحث سیاست کمی وجود داشت ، بیشتر بحث در مورد شخصیت نامزدها بود.

رینولد لوپاتکا ، رئیس هیئت مدیره شورای امنیت سازمان امنیت و همکاری اروپا ، گفت: “اخیراً فضای سیاسی به سرعت تکامل یافته است ، اما از همان اوایل مشخص بود که این انتخابات تحت سلطه سادیر جپاروف است ، که دید و بودجه وی همه دیگر را کوتاهی کرد.” “در حالی که قرقیزستان قبلاً خود را در منطقه به دلیل سطح بحث سیاسی خود متمایز کرده بود ، بیشتر بحث در مورد شخصیت ها بود تا برنامه هایی که ممکن است مشارکت نسبتاً کمی را که ما دیده ایم به حساب آورد.

با وجود طیف گسترده ای از رسانه ها ، در میان ادعاهای جبران خسارت بیش از حد در دادگاه ها برای اتهامات افترا و همچنین سو mis استفاده از قوانینی که برای مقابله با خصومت قومی یا مذهبی طراحی شده است ، گزارش تحلیلی یا انتقادی کمی وجود دارد. در عین حال ، حملات اخیر به روزنامه نگاران به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته و جو مصونیت از مجازات را ایجاد کرده و منجر به خودسانسوری شده است.

ناظران ODIHR خاطرنشان کردند ، اگرچه قانون ملی زمینه را برای برگزاری همه پرسی ایجاد می کند ، اما در مورد موضوعات مهم از جمله تعریف کمپین همه پرسی ، مهلت ثبت نام و تأمین مالی کمپین رفراندوم همچنان مبهم است. رأی گیری در کنار انتخابات دیروز از شهروندان خواست تا بین سیستم پارلمانی و ریاست جمهوری یکی را انتخاب کنند. در حالی که کمپین حمایت از مدل ریاست جمهوری عمدتا از طریق مبارزات انتخاباتی کاندیدای اصلی انجام می شد ، شک و تردید در مورد سیر قانونی آن باعث شد که برخی از نامزدها برگزاری همه پرسی را به کلی رد کنند.

تاماس Meszerics ، رئیس مأموریت محدود نظارت بر انتخابات ODIHR ، گفت: “در حالی که همه پرسی در روز به خوبی مدیریت می شد ، اما خلأهای قانونی به ویژه در آستانه رأی گیری نگرانی هایی را ایجاد می كرد.” “ما همچنین دیدیم که منابع و فرصتهای ارتباطی شرکت کنندگان در کارزار همه پرسی محدود است. این از فرصت رای دهندگان برای انتخاب آگاهانه کاسته است ، که این یک کاستی جدی است. “

مأموریت بین المللی رصد انتخابات برای انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در قرقیزستان در مجموع 84 ناظر از 24 کشور ، از جمله 40 کارشناس و ناظر طولانی مدت مستقر در ODIHR ، و 44 نماینده پارلمان و اعضای اتحادیه اروپا OS.

Author: admin