پلیس چین 80 نفر را به دلیل فروش واکسن های جعلی Covid-19 بازداشت کرد

Tainynews – South China Morning Post با اشاره به شین هوا گزارش داد: پلیس چین حدود 80 نفر را دستگیر و 3000 واکسن جعلی Covid-19 را ضبط کرده است.

متهمان به فروش سرنگ های نمکی از قبل پر شده به عنوان واکسن ویروس کرونا با قیمت های بالا متهم شده اند.

در این گزارش آمده است که پلیس در پکن و استانهای شرقی جیانگ سو و شاندونگ در این عملیات شرکت کرده اند و مکان های تولید و فروش تقلبی را ردیابی کرده و تعداد نامعلومی را پیدا کرده است.

این واکسن ها در چین و سایر کشورها فروخته شد ، اگرچه مشخص نبود که کدام یک از این واکسن هاست.

طبق رسانه های دولتی ، این گروه از سپتامبر گذشته فعال بود.

وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه شنبه در جلسه توجیهی روزانه گفت: “چین قبلاً وضعیت را به کشورهای مربوطه گزارش داده است.”

این دستگیری ها در حالی صورت می گیرد که چین در حال افزایش ظرفیت تولید واکسن خود است.

مقامات می گویند که تاکنون 24 میلیون دوز تجویز شده است و هدف این است که 50 میلیون نفر ایمن شوند قبل از تعطیلات سال نو قمری در اواخر ماه جاری.

گزارش شین هوا گفت که پلیس با جرائم مربوط به واکسن ، از جمله فروش و ساخت واکسن های جعلی برخورد جدی خواهد کرد و به مردم یادآوری کرد که برای جلوگیری از جعل ، واکسن را از کانال های رسمی دریافت کنند.

طبق قانون جدید واکسن که از سال 2019 لازم الاجرا شد ، کسانی که واکسن های جعلی تولید و می فروشند می توانند بین 15 تا 50 برابر ارزش محصول جریمه شوند ، در حالی که کسانی که محصولات نامرغوب را تولید یا می فروشند 10 تا 30 برابر ارزش جریمه دارند.

این قانون پس از یک سری رسوایی های ایمنی مربوط به صنعت داروسازی ، از جمله یک مورد که مشخص شد سازنده واکسن Changchun Changsheng Bio-technology بیش از 250،000 واکسن غیر استاندارد DPT به فروش رسانده است – طراحی شده برای محافظت از نوزادان در برابر دیفتری ، سرفه سیاه و کزاز – در استان شاندونگ چانگچون چانگشنگ توسط یک تنظیم کننده استانی 3.4 میلیون یوان (526000 دلار آمریکا) جریمه شد – مبلغ کمی برای یک شرکت بورسی که سود خالص آن 566 میلیون یوان گزارش شده و 48.3 میلیون یوان یارانه دولت در سال 2017 دریافت کرده است.

سال بعد مشخص شد که این شرکت اطلاعات تولید واکسن هاری را جعل کرده است و این بار جریمه بسیار سنگین تری به ارزش 9.1 میلیارد یوان دریافت کرده است. مقامات گفتند که بیش از 80 مقام به دلیل رسوایی از کار اخراج یا تنزل مقام داده شدند و چهار مقام تنظیم کننده غذا و دارو به دادستان ها تحویل داده شدند. رئیس شرکت و 14 کارمند نیز دستگیر شدند.

متخصصان واکسیناسیون در آن زمان هشدار دادند که این حادثه باعث کاهش اعتماد به نفس عمومی در مورد واکسن ها خواهد شد.

Author: admin