سوئد تبرئه های TeliaSonera را در پرونده Gulnara Karimova تایید کرد

Tainynews – OCCRP گزارش داد دادگاهی در استکهلم برای لارس نیبرگ ، رئیس جمهور سابق گروه مخابرات Telia و دو نفر از همکارانش در پرونده ای که مربوط به پرداخت های چند میلیون دلاری به Gulnara Karimova ، دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان است ، تبرئه را تأیید کرد.

این سه نفر مظنون بودند که تلیا در ازای دریافت مجوز فعالیت در یک کشور مشهور فاسد آسیای میانه حدود 320 میلیون دلار به کریمووا منتقل کرده است – اتهاماتی که برای اولین بار در تحقیقات انجام شده توسط OCCRP و تلویزیون سوئد (SVT) در سال 2012 آشکار شد.

دادگاه بدوی متهمان را در فوریه سال 2019 تبرئه کرد به این دلیل که این افراد از نظر فنی “رشوه” نمی دادند. همین محدودیت قانونی بود که دادگاه تجدیدنظر وی را در روز پنجشنبه تأیید کرد.

در طی مراحل قانونی اختلافی وجود نداشت که کریمووا در نهایت ذینفع پرداختهای پرداخت شده توسط تلیا بوده باشد.

در حالی که دادستانی تلاش می کرد استدلال کند که انتقال صدها میلیون دلار از نظر فساد مالی بوده است ، دادگاه در نهایت علیه این تصمیم تصمیم گرفت زیرا طبق الزامات قانونی سوئد ، کریموا باید تصمیمات دولت در مورد مخابرات را بدست می گرفت تا تعریف رسمی از رشوه برای اعمال

از آنجا که او دفتر عمومی مربوط به مخابرات را اشغال نکرد ، دادگاه حکم داد که نمی توان “طبق قوانین سوئد در حلقه باریک افراد قابل رشوه” قرار گرفت.

قاضی کرستین الزرت گفت: “دادستان ثابت نکرده است که گولنارا کریمووا موقعیت و وظیفه ای در ارتباط با بخش مخابرات داشته است.” آنها همچنین در اثبات اینکه پول به کسی با نقش عمومی رسمی در کشور رفته است ، ناتوان بوده اند.

این برای دادستان کل سوئد باقی مانده است که تصمیم بگیرد که آیا درخواست تجدیدنظر در دادگاه عالی را ادامه می دهد.

اندکی پس از صدور حکم ، دادستان ارشد کیم اندروز به OCCRP گفت که چنین تعبیری از قوانین رشوه سوئد “توهین آمیز” است.

وی گفت: “این بدان معناست که شرکتهای سوئدی می توانند با پرداخت دیکتاتور یا یکی از اعضای خانواده یک دیکتاتور برای معاملات سودآور در نظامهای مخفی شناخته شده ، صف خود را افزایش دهند.”

وی همچنین گفت كه نتیجه این بدان معناست كه “سوئد نتواند به تعهدات بین المللی خود عمل كند تا دقیقاً از این نوع رفتارها جلوگیری كند و ما این مسئله را به سایر كشورهای اروپایی و ایالات متحده واگذار می كنیم تا وضع آشفته خود را پاك كنیم.”

وی افزود: “من تردید دارم كه هدف این قانونگذاران بوده است.”

استفان پلیژل ، وکیل مدافع مدیرعامل سابق تلیا ، لارس نیبرگ ، از تصمیم دادگاه استقبال کرد.

وی به OCCRP گفت: “ما در تمام مدت استدلال كردیم كه پرونده مختومه شد ، دقیقاً به این دلیل كه طبق قانون كریموا قابل رشوه نبود.”

“این موقعیت من نیست که قانون را دوست داشته باشم یا نه ، اما اگر احکام مورد پسند قانونگذار نباشد ، می تواند قانون را تغییر دهد. فرض می شود این روند چگونه باشد. “

هر سه اپراتور مخابراتی خارجی ، تلیا ، شرکت روسی-نروژی Vimpelcom و روسیه MTS که در رسوایی افشا شده توسط OCCRP و مراکز شریک آن نقش دارند ، نقض قوانین رشوه در ایالات متحده را پذیرفته اند و می خواهند با وزارت دادگستری (DOJ) به توافق برسند. .

تلیا در سال 2017 به توافق رسید و 965 میلیون دلار جریمه پرداخت كرد ، حتی اگر همانطور كه ​​پلیژل اشاره كرد ، “این پذیرش هیچ ارتباطی با كیفرخواست سوئد نداشت.”

Pleijel تأکید کرد که قرارداد شرکت مخابراتی با DOJ پس از عزیمت نیبرگ منعقد شده است و مسئولیت فردی این رسوایی را ندارد.

”شرکت هایی که در ایالات متحده به فساد متهم می شوند اغلب چنین توافق نامه هایی را انجام می دهند. آنها گناهكاری خود را پذیرفته و جریمه هایی را پرداخت می كنند ، براساس آنچه كه برای این شرکت بهتر است. “

علی رغم توافق با DOJ و تبرئه ها در سوئد ، ممکن است پرونده برای Nyberg و سایر متهمان به پایان نرسد ، حداقل در ایالات متحده

تیم های حقوقی آنها گفته اند که مقامات آمریکایی ممکن است هنوز شخصاً علیه آنها پرونده داشته باشند.

این توسط DOJ تأیید نشده است ، اگرچه OCCRP و SVT در سپتامبر سال 2020 نشان داد كه محققان آمریكا و دیگران ، شواهدی را در این پرونده جمع آوری كرده اند كه بخشی از کیفرخواست سوئد یا توافق اولیه قانونی نبوده است.

سخنگوی DOJ از اظهار نظر در مورد حکم اخیر خودداری کرد.

Author: admin