جپاروف و پوتین در مسکو گفتگو می کنند

Tainynews – سرویس مطبوعاتی رئیس جمهور قرقیزستان گزارش داد ، رئیس جمهور سدیر جپاروف امروز با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین دیدار کرد.

سران کشورها در مورد زمینه های مربوط به همکاری دو جانبه و چشم انداز همکاری در مورد موضوعات مورد علاقه مشترک گفتگو کردند.

“کشورهای ما نه تنها روابط نزدیک و گرم ، بلکه روابط متحد و ممتاز را ایجاد کردند. خوشحالم که روسیه مقام نخست را در روابط تجاری و اقتصادی قرقیزستان دارد. امیدوارم که شما بتوانید اوضاع سیاسی داخلی کشور را عادی کنید ، “پوتین به جپاروف گفت.

پوتین گفت: برنامه سفر جپاروف دارای جلسات و رویدادهای زیادی در تمام سطوح است که برای توسعه روابط دوجانبه مفید خواهد بود.

ولادیمیر پوتین کمک های روسیه را در پاسخ به COVID-19 به قرقیزستان ارائه داد. وی تأكید كرد كه بسیاری از رویدادهای متقابل قرقیزستان و روسیه به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 برگزار نشده و ابراز امیدواری كرد كه با تثبیت اوضاع ، برنامه ریزی های صورت گرفته انجام شود.

رئیس جمهور روسیه گفت: “ما خوشحال خواهیم شد که در همه جهات کار خواهیم کرد. ما امیدواریم که وقایع برنامه ریزی شده در قرقیزستان ، از جمله اصلاحات قانون اساسی ، به تثبیت وضعیت کشور و توسعه مداوم آن ، تقویت روابط بین ایالتی کمک کند.” .

پوتین همچنین به اهمیت ویژه ای در حفظ وضعیت زبان روسی به عنوان زبان رسمی اشاره کرد.

رئیس جمهور سدیر جپاروف تأکید کرد که اولین سفر خارجی وی به عنوان رئیس دولت به روسیه سطح بالای روابط دوجانبه را اثبات می کند. وی گفت: “ما قصد داریم بیشتر به تقویت مشارکت استراتژیک و روابط متحد ادامه دهیم.”

جپاروف از حمایت شخصی پوتین در دوره دشوار این کشور تشکر کرد و اطمینان داد که قرقیزستان به تمام توافق های قبلی با روسیه متعهد خواهد ماند.

وی گفت: “ما قصد داریم ادغام اوراسیا را در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، CIS ، سازمان پیمان امنیت جمعی ، سازمان همکاری شانگهای بیشتر تعمیق کنیم. این در سیاست خارجی کشور ما اولویت است.”

جپاروف همچنین بر اثربخشی و ایمنی واکسن ویروس کرونا به رسمیت شناخته شده توسط جامعه جهانی تأکید کرد و ابراز امیدواری کرد که به زودی کار واکسیناسیون در قرقیزستان آغاز شود.

جپاروف گفت ، قرقیزستان همیشه آماده همکاری با روسیه است و از پوتین برای سفر رسمی به قرقیزستان دعوت کرد.

در این گزارش آمده است: “سران کشورها سطح بالایی از گفتگوی بین ایالتی را تأیید کرده و متعهد شدند که از تعمیق همکاری در زمینه های سیاسی ، نظامی ، فنی ، تجاری ، اقتصادی ، فرهنگی ، بشردوستانه و سایر زمینه ها حمایت بیشتری خواهند کرد.”

Author: admin