هند پیشنهاد می شود بندر چابهار را در کریدور حمل و نقل بین المللی شمال و جنوب قرار دهد

هند پیشنهاد گنجاندن بندر چابهار در کریدور حمل و نقل بین المللی شمال و جنوب را دارد

Tainynews – ANI گزارش داد ، وزیر خارجه هند S Jaishankar در تاریخ 4 مارس پیشنهاد گنجاندن بندر چابهار ایران در کریدور حمل و نقل بین المللی شمال و جنوب (INSTC) و ازبکستان و افغانستان را برای پیوستن به پروژه کریدور چند جانبه دعوت کرد.

جایشانکار خطاب به رویداد مجازی “روز چابهار” که در حاشیه اجلاس سران هند دریایی 2021 برگزار شد ، گفت: “INSTC یک پروژه مهم دالان تجاری است ، در این کشور هند با 13 کشور همکاری می کند تا کریدور اقتصادی را به نفع ما ایجاد کند. مردم. ما همچنین از کشورهای ازبکستان و افغانستان برای پیوستن به پروژه کریدور چند جانبه استقبال می کنیم. ایجاد یک کریدور شرقی از طریق افغانستان توانایی های آن را به حداکثر می رساند. “

“هند پیشنهاد گنجاندن بندر چابهار در کریدور INSTC را داده است. امیدوارم که در جریان جلسه شورای هماهنگی INSTC ، کشورهای عضو با گسترش کریدور INSTC شامل بندر چابهار موافقت کنند و همچنین در مورد گسترش عضویت در این پروژه “

INSTC یک راهرو کشتی ، ریلی و جاده ای 7200 کیلومتری برای جابجایی بار بین هند ، روسیه ، ایران ، اروپا و آسیای میانه است.

اعضای این پروژه INSTC هند ، ایران ، روسیه ، آذربایجان ، قزاقستان ، ارمنستان ، بلاروس ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، عمان ، سوریه ، ترکیه ، اوکراین و بلغارستان هستند (ناظر).

جایشانکار گفت: “این اقدام نشان دهنده تعهد قوی هند در همکاری با همه ذینفعان منطقه ای برای افزایش ارتباطات در منطقه ما و دسترسی بدون مانع به دریا ، از طریق بندر چابهار به کشورهای آسیای میانه محصور در خشکی است.”

بندر چابهار ، جایی که یک شرکت دولتی هند – India Ports Global Limited بندر شهید بهشتی را اداره می کند ، یک ابتکار مهم برای تقویت ارتباط با افغانستان و کشورهای آسیای میانه است.

این بندر نقش مهمی در حمل کمک های بشردوستانه به افغانستان در میان بیماری همه گیر COVID-19 و همچنین کمک به ایران در مبارزه با حمله ملخ اخیراً.

این بندر علاوه بر صادرات محصولات غذایی هند ، حمل و نقل و حمل و نقل متعددی را نیز از روسیه ، برزیل ، تایلند ، آلمان ، اوکراین و امارات انجام داده است.

“این رویداد (روز چابهار) همچنین یادآور پنج سال از امضای توافق نامه سه جانبه در مورد ایجاد یک کریدور حمل و نقل و ترانزیت سه جانبه است. این توافق نامه ادای احترامی مناسب برای تمدن غنی ، پیوندهای فرهنگی و تجاری بین هند ، افغانستان ، ایران است. و آسیای میانه ، “گفت جایشانکار.

ارتباطات دریایی ، به ویژه ، در ایجاد کریدورهای منطقه ای برای روابط تجاری و اقتصادی ، و در واقع برای تبادلات فرهنگی و فکری طی قرن ها ، نقش مهمی داشته است.

وزیر گفت ، دسترسی اقتصادهای محصور در خشکی به جنبش های دریایی یکی از محورهای ویژه ابتکارات اخیر بوده است.

در جریان سفر نخست وزیر نارندرا مودی به ایران در سال 2016 بود که توافق نامه سه جانبه ایجاد کریدور حمل و نقل و ترانزیت بین المللی توسط هند ، ایران و افغانستان امضا شد.

کریدور حمل و نقل و ترانزیت برای تأمین جریان تجارت بلامانع در سراسر منطقه و ایجاد مسیری امن ، ایمن و مطمئن برای تجارت در ابتدا با افغانستان و پس از آن با آسیای میانه به طور کلی در نظر گرفته شده بود.

Author: admin