WHO وضعیت اضطراری درجه 2 را در ارتباط با شیوع فلج اطفال در تاجیکستان تعیین کرده است

Tainynews – از 18 مارس ، تاجیکستان 4 مورد فلج از کودکان آلوده به ویروس فلج اطفال ناشی از واکسن نوع 2 (cVDPV2) گزارش شده است که چندین مورد cVDPV2 در اجتماع و ارتباط نزدیک شناسایی شده است.

اولین مورد cVDPV2 با شروع فلج شل حاد (AFP) در 22 نوامبر سال 2020 در استان خاتلون گزارش شد ، که به یک ویروس در حال حاضر در پاکستان مرتبط است. مورد دوم cVDPV2 در فوریه 2021 در کودکی که با AFP در استان خاتلون ارائه شد ، تأیید شد. در 8 مارس ، 2 مورد cVDPV2 دیگر با AFP در منطقه Hisor تأیید شد. علاوه بر این ، 3 نمونه زیست محیطی از سایت نظارت تازه تأسیس در دوشنبه cVDPV2 مثبت گزارش شده است.

تحقیقات کاملی از جمله مراجعه به بیمارستان ها ، ردیابی تماس و بررسی داده های پوشش واکسن زیر ملی در حال انجام است. برای اطمینان از تشخیص هر گونه مورد ویروس در حال حاضر یا گذشته ، نظارت در کشور شدت گرفته است ، از جمله با ایجاد نظارت بر محیط زیست. در فوریه سال 2021 ، کشور یک کمپین برنامه ریزی واکسن فلج اطفال غیرفعال (IPV) در سرتاسر کشور را به اتمام رساند تا اطمینان حاصل شود که در صورت تماس با تمام کودکانی که ممکن است از محافظت در برابر ویروس فلج اطفال نوع 2 جلوگیری کرده باشند ، از بیمار شدن و فلج احتمالی رنج می برند ویروس. طبق برآورد واکسیناسیون معمول صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) ، پوشش روتین با IPV در سال 2019 96 درصد و در سال 2020 بیش از 90 درصد تخمین زده شده است. بچه های 2-ساده لوح. WHO در همکاری نزدیک با ابتکار جهانی ریشه کن سازی فلج اطفال (GPEI) و مقامات بهداشتی برای آماده سازی یک کمپین ایمن سازی اضافی با استفاده از واکسن خوراکی فلج اطفال نوع 2 (nOPV2) برای قطع انتقال ویروس نوع 2 همکاری می کند.

در 8 مارس 2021 ، تشخیص موارد cVDPV2 در تاجیکستان توسط WHO بررسی شد و به عنوان اورژانس درجه 2 تعیین شد. این درجه بندی داخلی توسط WHO امکان بسیج منابع مورد نیاز را فراهم می کند ، از جمله برای ارائه پشتیبانی از جهش برای مناطق مختلف فنی به دفتر کشور WHO. کشورهای همسایه در شرایط اضطراری درجه بندی شده قرار می گیرند زیرا این کشورها باید آماده و آماده برای پیشگیری ، کشف و درمان موارد فلج اطفال باشند.
زمینه

واکسن خوراکی فلج اطفال (OPV) که ویروس فلج اطفال وحشی را تا آستانه ریشه کن ساختن فواید زیادی دارد: ویروس واکسن ضعیف شده زنده (ضعیف شده) ایمنی بهتری را در روده ایجاد می کند ، جایی که فلج اطفال در آنجا تکرار می شود. ویروس واکسن نیز از طریق مدفوع دفع می شود و در جوامعی که از بهداشت مناسب برخوردار نیستند ، این بدان معنی است که می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود و در واقع به محافظت از جامعه کمک کند.

با این حال ، در جوامعی که میزان ایمن سازی آنها پایین است ، چون ویروس از یک کودک واکسینه نشده به کودک دیگر در طی یک دوره طولانی (اغلب در طی حدود 12-18 ماه) منتقل می شود ، می تواند جهش یافته و شکلی به خود بگیرد که می تواند باعث شود فلج ، درست مثل ویروس فلج اطفال وحشی. این ویروس ویروسی جهش یافته می تواند در جوامع گسترش یابد و منجر به cVDPV شود. تعداد شیوع VDPV2 در سطح جهان از اوایل سال 2019 به شدت افزایش یافته است. در سال 2020 ، موارد cVDPV2 در افغانستان ظهور کرد و در مناطق نزدیک به تاجیکستان ، ترکمنستان و ازبکستان گزارش شد.

nOPV2 ابزاری جدید است که شرکای GPEI برای آدرس دهی بهتر cVDPV2 به کار می گیرند. nOPV2 بی خطر است و از محافظت قابل مقایسه ای در برابر ویروس فلج اطفال برخوردار است ، در حالی که از نظر ژنتیکی پایدارتر از واکسن خوراکی فلج اطفال تک ظرفیتی نوع 2 است و بنابراین کمتر به نوعی تبدیل می شود که می تواند باعث فلج شدن در جوامع تحت ایمن سازی شود. این بدان معنی است که nOPV2 می تواند به جلوگیری از شیوع cVDPV2 کمک کند.

WHO توصیه می کند که همه کشورها ، به ویژه کشورهایی که به طور مکرر به آنها سفر می کنند و با کشورها و مناطق مبتلا به فلج اطفال تماس دارند ، نظارت را برای AFP تقویت کنند و پوشش ایمن سازی معمول را حفظ کنند. کلیه مسافران مناطق آلوده به فلج اطفال باید کاملاً علیه فلج اطفال واکسینه شوند.

Author: admin