پرتودرمانی بیماران مبتلا به سرطان با استفاده از شتاب دهنده های خطی ممکن است از ماه مه در قرقیزستان آغاز شود

پرتودرمانی بیماران مبتلا به سرطان با استفاده از شتاب دهنده های خطی ممکن است از ماه مه در قرقیزستان آغاز شود

Tainynews – دو شتاب دهنده خطی در مرکز ملی انکولوژی و خون در بیشکک نصب شد. اینها دستگاههایی هستند که برای درمان پرتوی خارجی بیماران مبتلا به سرطان استفاده می شوند.

ارنس تیلهکوف ، مدیر مرکز گفت ، از شتاب دهنده ها ممکن است از ماه مه استفاده شود.

شتاب دهنده خطی اشعه ایکس یا الکترون با انرژی بالا را به ناحیه تومور بیمار می رساند. این روشهای درمانی می توانند به گونه ای طراحی شوند که سلولهای سرطانی را از بین ببرند در حالیکه بافت طبیعی اطراف آنها را کم می کنند.

این پرتو معمولاً توسط یک کولیماتور چند برگه که در داخل دستگاه قرار دارد ، شکل می گیرد. بیمار روی یک کاناپه قابل حمل دراز کشیده و از لیزرها برای اطمینان از وضعیت مناسب بیمار استفاده می شود. تختخواب درمانی می تواند در جهات مختلف از جمله بالا ، پایین ، راست ، چپ ، داخل و خارج حرکت کند. پرتو از بخشی از شتاب دهنده به نام دروازه خارج می شود که می تواند به دور بیمار بچرخد. با چرخش دروازه و حرکت دادن کاناپه درمان می توان از بسیاری جهات به تومور رسید.

انتظار می رود 50-60 بیمار روزانه تحت پرتودرمانی قرار بگیرند.

شرکت طلای کمتور در کل 10 میلیون برای خدمات اجتماعی و نوسازی خدمات انکولوژی در قرقیزستان تأمین می کند. بخشی از این بودجه برای خرید شتاب دهنده های خطی استفاده شد. این شرکت پس از راه اندازی شتاب دهنده ها ، tranch دیگری را برای خرید تجهیزات حیاتی انتقال می دهد.

شتاب دهنده های خطی در سنگر ساخته شده در سال 1960 نصب شدند.

ارنیس تیلکوف گفت: “این پناهگاه برای این شتاب دهنده های مدرن از اشعه مناسب محافظت نمی کند. یک پناهگاه بر اساس توصیه های آژانس انرژی هسته ای بازسازی شد. به دلیل همه گیری ویروس کرونا ، بازسازی متوقف شد ، اما در نوامبر سال 2020 به پایان رسید.”

رادیولوژیست ها ، فیزیکدانان ، تکنسین ها و متخصصان آزمایشگاه از هفته آینده آموزش می بینند.

Author: admin