تولید ناخالص داخلی قرقیزستان در سال 2020 به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 8.6٪ کاهش یافت: صندوق بین المللی پول

Tainynews – یک تیم کارمند صندوق بین المللی پول (IMF) به سرپرستی آقای نیکولوز گیگینیشویلی یک مأموریت از راه دور را از 12 مارس تا 30 مارس 2021 در چارچوب مشاوره ماده 4 2021 با جمهوری قرقیزستان انجام داد و در پی این مأموریت بیانیه داد.

اقتصاد قرقیزستان تحت تأثیر همه گیر COVID-19 قرار گرفت. کاهش شدید گردشگری ، صادرات غیر طلا و کندی فعالیت داخلی منجر به انقباض قابل توجه تولید ناخالص داخلی 8.6 درصدی در سال 2020 شده است. مقامات طیف وسیعی از اقدامات را برای نجات جان انسانها و کاهش تأثیر آن بر اقتصاد انجام دادند. این موارد شامل هزینه های اضطراری بهداشت ، افزایش برنامه امنیت غذایی برای افراد آسیب پذیر و تعویق موقت مالیات و وام های یارانه ای برای حمایت از شرکت های کوچک و متوسط ​​(SME) بود. به دلیل شوک COVID-19 ، کسری بودجه کلی به 3.3 درصد تولید ناخالص داخلی ، بدهی عمومی به 68 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش یافت ، تراز کلی پرداخت ها ضعیف شد ، نرخ ارز کاهش یافت و تورم تسریع شد. بانک ملی جمهوری قرقیزستان (NBKR) نرخ سیاست خود را دو بار از 4.25 در اوایل سال 2020 به 5.5 درصد در فوریه 2021 افزایش داد ، در حالی که از طریق تزریق نقدینگی ، به تعویق انداختن پرداخت های وام و آرامش موقتی سرمایه و ضوابط تأمین وام ، از بانک ها حمایت می کرد. جمهوری قرقیزستان اولین کشوری بود که با کمک مالی سریع (RFI) و تسهیلات اعتبار سریع (RCF) کمک اضطراری مالی مربوط به COVID صندوق در حدود 242 میلیون دلار (100 درصد سهمیه) دریافت کرد.

پیش بینی می شود رشد در سال 2021 رشد کند ، اما عدم قطعیت همچنان بالا است. با جلوگیری از تجدید حیات همه گیر ، پیش بینی می شود که اقتصاد در سال 2021 3.8 درصد و در سال 2022 6.4 درصد رشد کند ، که با چشم انداز مطلوب ، بهبود فعالیت داخلی ، تولید بیشتر طلا ، افزایش حواله های صادراتی نفت همراه است. همسایگان ، و بازگشت در جهانگردی ، حمل و نقل و خدمات مرتبط. رشد باید در میان مدت به تدریج به پتانسیل 4 درصدی خود نزدیک شود. تورم سالانه به دلیل تأثیرات اساسی در ماه های آینده همچنان بالا خواهد بود اما تا پایان سال 2021 به حدود 7.4 درصد کاهش می یابد و پس از آن به محدوده هدف 5-7 درصد بانک مرکزی باز می گردد.

با این حال ، شرایط اقتصادی جهانی همچنان نامشخص است و برنامه ریزی احتمالی را تضمین می کند. انتشار واکسن کندتر از حد انتظار یا ظهور انواع جدید COVID-19 ممکن است بهبودی را تا سال 2022 یا بیشتر به تأخیر بیندازد و بنابراین ، ایمن سازی واکسن ها در اسرع وقت برای نجات جان و معیشت ضروری است. کاهش قیمت طلا یا حواله های ضعیف تر می تواند تراز پرداخت ها را تضعیف کند. در صورت تحقق این خطرات ، سیاست های اقتصاد کلان سازگار باید به مدت طولانی تری حفظ شود و هزینه های بهداشتی و اجتماعی افزایش یابد. ثبات سیاسی ، قابل پیش بینی بودن سیاست ها و اصلاحات تعیین کننده برای بهبود فضای کسب و کار ، اعتماد به نفس کسب و کار را تقویت می کند.

پیش بینی می شود در سال 2021 کسری بودجه دولت عمومی به 4.2 درصد از تولید ناخالص داخلی با توجه به در دسترس بودن بودجه گسترش یابد. این نشان دهنده بهبود دوره ای در درآمد مالیاتی و بهبود مشاهده شده در انطباق مالیاتی به دلیل دیجیتالی شدن پرونده های مالیاتی ، کاهش متوسط ​​در لایحه دستمزد بخش دولتی پس از محاسبه افزایش برنامه ریزی شده برای دستمزد دسته های خاصی از کارگران بخش دولتی و بودجه بودجه است. افزایش هزینه های کالاها و خدمات و سرمایه گذاری. این موضع مالی با حفظ برخی از فضای مالی با توجه به چشم انداز نامطمئن ، انگیزه مالی مورد نیاز را حفظ می کند. با این وجود ، در صورت عدم امکان تأمین اعتبار کافی ، مقامات باید با کاهش هزینه های بهداشتی و اجتماعی و پروژه های سرمایه گذاری با بالاترین بازده اجتماعی و اقتصادی ، کاهش هزینه های احتمالی را شناسایی کنند. تعامل با شرکای بین المللی برای نشان دادن تعهد معتبر آنها به اصلاحات ، به بسیج منابع با امتیاز بیشتر کمک می کند ، زیرا ممکن است تأمین مالی داخلی بیشتر باعث افزایش هزینه های استقراض شود.

بیانیه کامل را اینجا ببینید

Author: admin