ازبکستان قصد دارد تولید واکسن Covid-19 را قبل از پایان سال آغاز کند

ازبکستان قصد دارد تولید واکسن Covid-19 را قبل از پایان سال آغاز کند

Tainynews ساردور کاریف ، مدیر آژانس توسعه صنایع دارویی ، گفت: ازبکستان قصد دارد تولید واکسن علیه ویروس کرونا را قبل از پایان سال آغاز کند.

دستورالعمل رئیس جمهور در تاریخ 25 نوامبر 2020 ایجاد بستری برای تولید واکسن و یک آزمایشگاه آزمایش است که مطابق با استانداردهای بین المللی باشد.

ساردور کاریف گفت: “وظیفه ایجاد زیرساخت های لازم در ازبکستان برای راه اندازی تولید واکسن ها از جمله واکسن ویروس کرونا بود.”

وی گفت آژانس توسعه صنایع دارویی به همراه آکادمی پزشکی تاشکند و سایر شرکا در این زمینه کار می کنند.

اکنون یک مجموعه تولیدی جدید در حال طراحی است. موسسات تحقیقاتی محلی در حال کار بر روی واکسن ویروس کرونا هستند.

سردور کاریف اظهار داشت: “کار تولید قبل از پایان سال آماده خواهد شد. وزارت توسعه نوآورانه و محققان ما در حال کار بر روی واکسن داخلی هستند.”

آژانس پیشنهاد ایجاد واکسن ویروس کرونا در روسیه را در پارک دارویی تاشکند زودتر ارائه داد. این پروژه 53 میلیون دلار تخمین زده شد. Sputnik-V برای آزمایش های لازم برای ثبت و راه اندازی تولید صنعتی واکسن در این کشور ، در دسامبر سال 2020 به ازبکستان تحویل داده شد.

سردور کاریف گفت که طرفین هنوز در حال بحث در مورد جزئیات پروژه هستند.

وی گفت: “تولید واکسن یک فرآیند پیچیده است. ما پیشنهاد خود را به طرف روسی ارائه کردیم. ازبکستان چندین مرکز تولید دارد که می تواند انواع واکسن ها را مطابق با استانداردهای بین المللی تولید کند. اما این روند طولانی مدت است.”

تولید واکسن نیاز به انتقال فناوری دارد.

آکادمی علوم ازبکستان در اوایل آوریل گفت محققان مرکز ژنومیک و بیوانفورماتیک ژنوم ویروس کرونا را توالی بندی کرده و تجزیه و تحلیل بیوانفورماتیک انجام دادند. ازبکستان به 50 کشور پیوست که انواع مختلف DNA ویروس کرونا در گردش در کشور را توالی قرار داد. آکادمی گفت: “اطلاعات مربوط به انواع ویروس کرونا در ازبکستان برای تولید واکسن داخلی علیه سویه های گسترش یافته در این کشور بسیار مهم است.”

Author: admin