هند و انگلیس از نقشه راه 10 ساله برای تقویت روابط در اجلاس مجازی رونمایی کردند

Tainynews نیکی آسیا گزارش داد – مودی و جانسون چشم انداز همکاری های تجاری و دفاعی بیشتری را با توجه به چین قاطع دارند.

با سفر برنامه ریزی شده خود به هند به دلیل COVID-19 به تعویق افتاد ، نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون در 4 مه جلسه ای مجازی با همتای هندی خود نارندرا مودی برگزار کرد که طی آن آنها یک برنامه 10 ساله برای تعمیق روابط دوجانبه با تمرکز بر تجارت و دفاع. نه جلسه تفاهم نامه / بیانیه ها در زمینه های مختلف توافق شد / در اجلاس اعلام شد.

“نقشه راه 2030” روابط را به یک مشارکت استراتژیک جامع ارتقا می بخشد ، زیرا همچنین بر ارتباطات بین مردم ، اقدامات آب و هوا ، دفاع ، امنیت ، اصلاحات شورای امنیت و بهداشت و درمان تمرکز دارد. مقامات هندی اعلام كردند كه مشاركت بازرگانى تقویت شده یكی از اعلامیه های “بلیط بزرگ” اجلاس است. بعلاوه هر دو رهبر تصمیم گرفتند تا به سرعت بحث در مورد توافق تجارت آزاد را به پایان برسانند.

گرچه مشارکت استراتژیک دو کشور بیش از 16 سال پیش باز می گردد ، اما اقدام آنها برای “جهش کوانتومی” همانطور که آنها آن را اصطلاح کرده اند ، نشانه چگونگی همسویی بیشتر منافع استراتژیک آنها طی سال گذشته است. موضع گیری قاطعانه چین ، تغییر دیدگاه ها در مورد پکن به دلیل شیوع ویروس کرونا و Brexit ، همه منجر به این همگرایی شده است.

افزایش همکاری ها در دفاع با هدف توسعه “منطقه ای آزاد ، باز و امن هند و اقیانوس آرام” ستون مهمی در نقشه راه است. یک همکاری مشترک استراتژیک جدید به منظور “توسعه قابلیت های دفاعی و امنیتی تحول برای مقابله با تهدیدات مشترک و چالش های عملیاتی آینده” اعلام شد.

در یک توییت ، نخست وزیر نارندرا مودی نوشت: “ما از راه اندازی یک مشارکت تجاری پیشرفته به عنوان یک نقشه راه برای FTA جامع ، با هدف بیش از دو برابر تجارت دو جانبه تا سال 2030 استقبال کردیم. ما همچنین چندین طرح جدید در زمینه بهداشت توافق کردیم ، فناوری ، انرژی و غیره “

نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون گفت: “انگلیس و هند از بسیاری از ارزشهای اساسی برخوردار هستند. انگلیس یکی از قدیمی ترین دموکراسی ها است و هند بزرگترین کشورها در جهان است. ما هر دو عضو متعهد مشترک المنافع هستیم. و یک پل زنده وجود دارد که مردم کشورهای ما را متحد می کند.

دو رهبر در مورد وضعیت Covid-19 و همکاری مداوم در مبارزه با بیماری همه گیر ، از جمله مشارکت موفق در زمینه واکسن ها ، گفتگو کردند. “آنها توافق کردند که همکاری واکسن های انگلیس و هند موجود را گسترش دهند و همکاری موفقیت آمیز بین دانشگاه آکسفورد ، Astra Zeneca و موسسه سرم هند را در مورد واکسن موثر Covid-19 که” در انگلستان “تولید شده است ،” ساخت هند “برجسته کنند. و “توزیع جهانی”.

مشارکت تجارت پیشرفته شامل 1 میلیارد پوند (1.39 میلیارد ) تجارت و سرمایه گذاری جدید است و با کاهش موانع غیر تعرفه ای صادرات میوه و تجهیزات پزشکی انگلیس آغاز می شود. با نگاه به جلو ، این دو متعهد شده اند كه در رفع موانع بخش خدمات و شناخت متقابل صلاحیت های حرفه ای تلاش كنند. ارزش صادرات انگلیس به هند بیش از 446 میلیون پوند است.

برای انگلیس ، هند دارای بازار بالقوه بیش از 1.3 میلیارد نفر است. لندن اعلام کرده است که می خواهد تعرفه 150٪ دولت هند را برای ویسکی اسکاچ ، که هند سومین بازار صادراتی از نظر حجم و همچنین تعرفه 125٪ برای خودرو است ، مذاکره کند.

دو طرف پیمانی در مورد مهاجرت و تحرک امضا کردند که بر اساس آن سالانه 3000 متخصص جوان هندی می توانند از فرصت های شغلی در انگلیس استفاده کنند ، در حالی که دهلی نو شهروندان هندی را که به طور غیرقانونی در انگلیس اقامت دارند پس می گیرد.

دو طرف همچنین در مورد نتیجه گیری زودهنگام توافق نامه تجارت آزاد بین دو طرف گفتگو کردند. در بیانیه مشترک آمده است: “آنها توافق کردند که از موانع تجاری در مسیر رسیدن به FTA و هدف بلند پروازانه تجارت دو کشور هند و انگلیس تا سال 2030 بیش از دو برابر جلوگیری کنند.”

دولت انگلیس در مارس مارس با بررسی سیاست اصلی در مورد خط مشی هند و اقیانوس آرام ، با همراه داشتن مقاله فرماندهی دفاعی ، اعلام كرد كه مشاركت انگلیس و هند “یك ركن اصلی” در این استراتژی است.

مشارکت دریایی در غرب اقیانوس هند از طریق گفتگوی دریایی سالانه جدید و همچنین تقویت اشتراک اطلاعات و هماهنگی عملیاتی تسهیل خواهد شد. امسال ناو هواپیمابر انگلیس HMS Queen Elizabeth یک گروه حمله ناو را به منطقه هندو-اقیانوس آرام هدایت می کند و برای همکاری های آینده در غرب اقیانوس هند با نیروی دریایی و نیروی هوایی هند تمرینات مشترک آموزشی را انجام می دهد.

Author: admin