دهکده ماکزات پس از تبادل اسلحه قرقیزستان و تاجیکستان

دهکده ماکزات پس از تبادل تیراندازی قرقیز و تاجیکستان

Tainynews – در درگیری مسلحانه قرقیزستان و تاجیکستان در 29 آوریل ، روستای مرزی ماکست آسیب زیادی دید.

79 خانه ، یک مدرسه ، یک مرکز کمک های اولیه ، یک ایست بازرسی مرزی و یک ساختمان پلیس به طور کامل در آتش سوخت.

خبرنگار تورموش از روستاهای ماکست و آرکا بازدید کرد.

پست مرزی مورد خمپاره قرار گرفت. پس از انفجار ، ساختمان آتش گرفت و سوخت.

ساختمان پلیس بارها مورد اصابت گلوله قرار گرفت. همه چیز در داخل کاملاً سوخته است.

جیرگالبک تاجیف ، ساکن محلی که در نزدیکی ایستگاه پلیس زندگی می کند ، گفت که او خانه خود را که درست 2 سال پیش ساخته بود از دست داد. این مرد به همراه خانواده اش از روستای کولوندو به ماکست جهت آموزش دانش آموزان نقل مکان کرد. تاجیف گفت: “آنچه اتفاق افتاده است هرگز فراموش نخواهد شد. تاجیك ها حدود ساعت 6 عصر وارد روستای ما شدند. من به سختی وقت داشتم كه مدارك خود را بگیرم ، دو كودك خردسال را فراری دادم. ما به سمت روستای بایزك رفتیم.”

همسرش جمیلا ماجیتووا در مرکز کمک های اولیه در دهکده ماکسات کار می کرد. او ابراز تأسف می کند که داروها و مدارک مهم پزشکی در داخل آن سوخته است.

“مرکز کمک های اولیه در دهکده Maksat در سال 2014 ساخته شد ، سه نفر از ما در آنجا کار می کردیم. داخل آن یخچال و کامپیوتر داشتیم ، همه چیز از بین رفته است. من و شوهر و فرزندانم از کولوندو نقل مکان کردیم. او کار خود را در مدرسه آغاز کرد او گفت: “من شروع به کار کردم

خبرنگار تورموش سنگرهای حفر شده توسط تاجیکان را که خود را برای حمله به روستاهای قرقیزستان آماده می کردند ، دستگیر کرد. سنگرها حاوی مواد غذایی ، بسته ها و سایر موارد بود. در نتیجه حمله تاجیکستان ، 36 شهروند قرقیزی کشته و بیش از 180 نفر دیگر زخمی شدند.

Author: admin