ولادیمیر پوتین با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در مسکو دیدار کرد

ولادیمیر پوتین با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در مسکو دیدار کرد

Tainynews – ولادیمیر پوتین در 8 مه با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در مسکو دیدار کرد.

پوتین خاطرنشان کرد که این بار رحمان به عنوان رئیس جمهور تاجیکستان و همچنین به عنوان رئیس CSTO از زمان ریاست تاجیکستان بر این سازمان از روسیه دیدار می کند. وی از رحمان برای این دیدار تشکر کرد و به سهم تاجیکستان در پیروزی کلی بر آلمان نازی اشاره کرد.

“ما در این سفر فرصت خواهیم داشت تا در مورد روابط دو جانبه صحبت كنیم. خوشحالم كه یادآور می شوم روسیه همچنان شریک اصلی تجاری و اقتصادی تاجیكستان است. اگرچه به دلیل همه گیری گردش مالی تجارت اندك كاهش یافته است ، اما دلایل زیادی وجود دارد كه این باور باشد ترمیم شود “، پوتین گفت.

وی همچنین بر اهمیت موضوع کارگران مهاجر تأکید کرد. رئیس جمهور روسیه افزود: “ما همه تلاش خود را می كنیم تا مردم احساس راحتی كنند ، خصوصاً كه در حال حاضر در كل بخشهای اقتصاد كمبود نیرو داریم.”

رحمان از دعوت پوتین تشکر کرد و روز پیروزی را تبریک گفت. “روابط تاجیک و روسیه امروز به طور پویا در همه زمینه ها در حال توسعه است. روسیه شریک اصلی تجاری و اقتصادی ما است. روابط در زمینه های فرهنگی و بشردوستانه قویتر می شوند. من می خواهم به همکاری نزدیک ما در زمینه امنیت اشاره کنم. روابط ما در حال توسعه است در CIS ، SCO و CSTO. امروز آماده بحث و گفتگو در مورد روابط دو جانبه و آینده و همچنین موضوعات بین المللی و منطقه ای که شما ذکر کردید ، در درجه اول در مورد امنیت. این مسئله شماره یک منطقه در حال حاضر است ، با توجه به اعلامیه آمریكا مبنی بر خروج بیش از نیمی از نیروهای خود از افغانستان ، جایی كه اوضاع داخلی به شدت خراب شده است “.

رحمان گفت: “ما طولانی ترین مرز با افغانستان را داریم که تقریبا 60 درصد مرز اتحاد جماهیر شوروی سابق است.”

Author: admin