مقامات قزاقستان خواستند پرونده جنایی اینستاگرامر را به دلیل طنز لغو کنند

مقامات قزاقستان خواستند پرونده جنایی اینستاگرامر را به دلیل طنز لغو کنند

Tainynews – تمیرلان انسبک ، جوان 25 ساله از آلماتی قزاقستان ، به اتهام “انتشار اطلاعات جعلی آگاهانه” در رابطه با حساب طنز اینستاگرام Qaznews24 ، که وی چند هفته در ماه آوریل اداره کرد ، تحت تحقیقات جنایی قرار دارد. در صورت محکومیت به سه سال زندان محکوم می شود.

در تاریخ 16 مه ، هیئت تحریریه رسانه خبری مستقل Factcheck.kz فراخوان علنی خطاب به وزیر امور داخلی قزاقستان را با عنوان “طنز جرم نیست” صادر کرد. در آن ، آنها از مقامات می خواهند كه انسبك را تحت تعقیب قرار ندهند و به دولت یادآوری می كنند كه “تضمین آزادی بیان تعهدی بین المللی است كه قزاقستان برعهده گرفته است.”

دیده بان حقوق بشر با فراخوان فراخوان آنها از مقامات می خواهد پرونده بی اساس علیه انسبک را لغو کنند.

احترام و محافظت از آزادی بیان به معنای اجازه دادن به مردم برای ابراز انتقاد و هجو بدون ترس از مجازات است. دولت قزاقستان باید قوانینی را که بیان صلح آمیز نظرات انتقادی را جرم تلقی می کند ، مانند ماده 274 قانون کیفری ، اصلاح یا لغو کند تا از پیگردهای قانونی خودسرانه ای که حقوق بشر را نقض می کند ، جلوگیری کند.

ممکن است مقامات در تلاش برای ارسال این پیام باشند که طنز در قزاقستان جایی ندارد ، اما آنچه آنها نشان داده اند این است که نمی توانند شوخی کنند.

Author: admin