اتحادیه اروپا و ناتو خواستار بلاروس در مورد انحراف “اجباری” هواپیمای مسافربری ، بازداشت بنیانگذار کانال Nexta هستند

اتحادیه اروپا و ناتو خواستار بلاروس در مورد انحراف “اجباری” هواپیمای مسافربری ، بازداشت بنیانگذار کانال Nexta هستند

افسران پلیس رامان پراتاسویچ را هنگام تلاش برای تهیه گزارش از تجمع در مینسک در مارس 2017 بازداشت می کنند.

Tainynews – رئیس ناتو به رهبران چندین کشور اتحادیه اروپا پیوسته است و خواستار تحقیق در مورد انحراف پرواز پرواز لیتوانیایی به مینسک در 23 مه است ، جایی که مقامات یکی از مسافران آن ، فعال مخالف و روزنامه نگار رامان پراتاسویچ ، رادیو آزادی را دستگیر کردند. گزارش ها.

دبیرکل ناتو ، ینس استولتنبرگ گفت که این اتحاد از نزدیک “فرود اجباری” پرواز – از آتن به ویلنیوس – در بلاروس و بازداشت گزارش شده توسط پراتاسویچ را از نزدیک تحت نظر دارد.

استولتنبرگ در توییتر گفت: “این یک حادثه جدی و خطرناک است که نیاز به تحقیقات بین المللی دارد. بلاروس باید از بازگشت ایمن خدمه و همه مسافران اطمینان حاصل کند.”

Ryanair گفت این پرواز پس از چند ساعت تاخیر در مینسک در 23 ماه مه به سلامت به ویلنیوس رسید. شرکت هواپیمایی ایرلند پیش از این گفته بود که “هیچ چیز ناشایستی” یافت نشده است زیرا از طریق کنترل ترافیک هوایی بلاروس از تهدید امنیتی بالقوه در هواپیما مطلع شده و دستور تغییر جهت داده است.

رئیس جمهور لیتوانی ، گیتاناس ناوسدا ، پیش از این در توئیتر با انتقاد از دستگیری پراتاسویچ ، آن را “یک رویداد بی سابقه” خواند و گفت که رژیم بلاروس “پشت این اقدام نفرت انگیز است”.

آژانس خبری بلاروس بلتا گزارش داد که رهبر استبداد ، آلیاکساندر لوکاشنکا شخصاً به یک هواپیمای جنگی دستور داده است که هواپیمای Ryanair را که حامل بیش از 100 مسافر بود ، برای اسکورت در مینسک اسکورت کند.

کمی پس از نشست هواپیمای Ryanair در پایتخت بلاروس ، پراتاسویچ توسط پلیس برده شد.

پراتاسویچ مدیر کل کانال تلگرامی NEXTA Live بود ، که اخباری را در مورد اعتراضاتی که در بلاروس به دنبال انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در ماه آگوست گذشته آغاز شد ، انجام داده است.

مقامات بلاروس در ماه نوامبر تحقیقات راجع به پراتاسویچ و یکی از همکارانش ، استسیاپان پوتسیلا ، به ظن سازماندهی بی نظمی جمعی ، برهم زدن نظم اجتماعی و تحریک نفرت اجتماعی آغاز کردند.

پراتاسویچ خبرنگار روزنامه نگاری Vaclav Havel در فصل 18-2017 در پراگ بود. بورسیه روزنامه نگاری واچلاو هاول – ابتکار مشترک رادیو آزادی و وزارت امور خارجه چک – در اختیار روزنامه نگاران مستقل مشتاق ، در کشورهای مشارکت شرقی اتحادیه اروپا و روسیه است.

Author: admin