CPJ حمله به اسد علی تور روزنامه نگار پاکستانی در اسلام آباد را محکوم کرد

Tainynews کمیته حمایت از روزنامه نگاران (CPJ) در تاریخ 26 مه گفت – مقامات پاکستان باید تحقیقات معتبری را درباره حمله روزنامه نگار اسد علی تور آغاز کرده و عاملان آن را به محاکمه بکشند.

بر اساس گزارش های خبری و روزنامه نگار که در یک مصاحبه تلفنی با CPJ صحبت کرد ، سه مرد ناشناس تور را در آپارتمان خود در اسلام آباد در 25 ماه مه مورد ضرب و شتم ، بند و بند قرار دادند.

پوشش دوربین مدار بسته به دنبال این حمله نشان می دهد كه تور در تلاش برای قدم زدن در لابی ساختمان آپارتمان خود است زیرا رهگذران به برداشتن بندها كمك می كنند. این روزنامه نگار به CPJ گفت که در این حمله دستهایش خونین و کبود شده است و به بخیه های آرنج خود احتیاج داشت.

تور به عنوان تهیه کننده در پخش کننده خصوصی Aaj TV کار می کند و همچنین میزبان یک کانال امور جاری YouTube است که حدود 25000 مشترک دارد.

استیون باتلر ، هماهنگ کننده برنامه CPJ در آسیا گفت: “مقامات پاکستان باید بلافاصله بفهمند که چه کسی در پشت حمله به روزنامه نگار اسد علی تور قرار دارد و آنها را به محاکمه کشانده است.” “پاکستان باید به سابقه طولانی و متاسفانه خود در عدم پیگرد قانونی جنایات علیه روزنامه نگاران پایان دهد.”

تور به CPJ گفت كه یكی از مهاجمان به یك تماس تلفنی پاسخ داد و او موفق شد دهانش را از دهانش بیرون بیاورد و شروع به داد و فریاد كرد ، پس از آن مهاجمان تهدید كردند كه اگر با داد و فریاد خرید نكرد ، به او شلیك می كنند و سپس از صحنه فرار كردند. تور گفت که این افراد همچنین وسایل الکترونیکی از جمله تلفن وی را از خانه او ضبط کردند.

فواد چودری ، وزیر اطلاعات فدرال پاکستان از طریق یک برنامه پیام رسان به CPJ گفت که او از پلیس خواسته است این حادثه را بررسی کند و پیش بینی کرد بزهکاران بزودی دستگیر شوند.

کمیسیون حقوق بشر پاکستان (HRCP) حمله وحشیانه به روزنامه نگار اسد علی تور را محکوم کرد.

“HRCP حمله شدید به روزنامه نگار @ AsadAToor توسط سه مرد ناشناس که به محل اقامت وی ​​حمله کردند را به شدت محکوم می کند. ما این حمله را به عنوان دیگر حمله به آزادی بیان و مطبوعات آزاد می بینیم. HRCP از مقامات می خواهد تا ضاربان را فوراً دستگیر و متهم کنند ،” کمیسیون حقوق بشر پاکستان در توئیتی اعلام کرد.

خبرنگاران همکار تور در سراسر کشور این حمله را محکوم کردند. مباشیر زیدی روزنامه نگار در توئیتی نوشت: “حمله به روزنامه نگارAsadAToor در خانه اش در اسلام آباد نگران امنیت او # ایمن و با اسدتور # ژورنالیسم جرم نیست؟”

روزنامه نگار ارشد پاکستانی ، عمار رحیم شمسی ، اظهار داشت که تور در این حمله “به شدت زخمی شده است”.

سپتامبر گذشته ، جنایت جرایم سایبری آژانس تحقیقات فدرال پاکستان پرونده ای را به دلیل “بدنام کردن” ارتش علیه تور ثبت کرد. طبق اخبار ، دادگاه بعداً پرونده را رد کرد.

در ماه آوریل ، روزنامه نگار آبسار علم هنگام راه رفتن در نزدیکی خانه خود در اسلام آباد ، همانطور كه ​​CPJ در آن زمان مستند كرد ، مورد اصابت گلوله قرار گرفت. در سال 2020 ، پاکستان با حداقل 15 مورد قتل روزنامه نگاری از سال 2010 تاکنون ، با شاخص حداقل 15 مورد قتل روزنامه نگار در رتبه نهم در CPJ قرار گرفت.

Author: admin