کار در قرقیزستان برای غلبه بر میراث اورانیوم دوران اتحاد جماهیر شوروی آغاز می شود

Tainynews – EBRD گفت که – کار در جمهوری قرقیزستان برای غلبه بر میراث استخراج معدن اورانیوم در آسیای میانه ، یک مرکز صنعتی پیشین در دوره اتحاد جماهیر شوروی در نزدیکی مرز با ازبکستان آغاز شده است.

علیرغم وقفه های جهانی ناشی از بیماری همه گیر کوروی ویروس ، مقدمات ساخت پروژه در ماه های اخیر ادامه یافت تا شروع کار ساخت و سازها در برنامه انجام شود.

نخستین آثار ترمیم کننده به تعطیلی شش شفت در شکفتار و جابجایی پنج زباله سنگ زباله به یک حوضچه موجود در یک مکان دورافتاده تر متمرکز خواهد شد. زمانی که یک جامعه پررونق مبتنی بر معدن اورانیوم بود ، امروز این شهر 70 درصد بیکاری دارد.

این کار توسط حساب اصلاح محیط زیست برای آسیای میانه (ERA) تأمین می شود ، که توسط EBRD به نمایندگی از جامعه اهدا کنندگان بین المللی تاسیس و اداره می شود.

انتظار می رود به زودی کار روی سایت های دیگر در جمهوری قرقیزستان آغاز شود. این یک برنامه جامع استراتژیک است که توسط گروهی از متخصصان تحت هدایت آژانس بین المللی انرژی اتمی تهیه شده است. این طرح یک طرح تفصیلی برای اصلاح زیست محیطی سایت های اولویت دار در جمهوری قرقیزستان ، تاجیکستان و ازبکستان ارائه می دهد.

این سه کشور در حال حاضر در محدوده ERA ، آخرین صندوق ایمنی هسته ای است که توسط EBRD اداره می شود. تا به امروز ، ERA از طریق کمک های کمیسیون اروپا ، بلژیک ، سوئیس ، ایالات متحده آمریکا ، نروژ و لیتوانی حمایت کرده است.

آسیای میانه به عنوان منبع مهمی برای اورانیوم در اتحاد جماهیر شوروی سابق خدمت می کرد. مقدار زیادی از مواد آلوده به رادیواکتیو در زباله های معدنی و سایت های باطله قرار داده شد. مواد آلوده تهدیدی برای محیط زیست و سلامتی مردم است. خطرات شامل آلودگی احتمالی آبهای زیر زمینی و سطحی در یک مرکز مهم کشاورزی منطقه است.

EBRD از سال 1993 در زمینه امنیت هسته ای و از بین بردن فعال بوده و علیرغم چالش های ناشی از بحران کرونویو ، روابط خود را با موفقیت ادامه می دهد. علاوه بر تحول در چرنوبیل ، این بانک همچنین در حال کار برکناری رآکتورهای هسته ای سابق اتحاد جماهیر شوروی در بلغارستان ، لیتوانی و جمهوری اسلواکی و دفع ایمن زباله های رادیواکتیو در شمال غربی روسیه است.

Author: admin