این کارشناس سازمان ملل می گوید ، مرگ عظیمجان عسکاروف ، مدافع حقوق بشر ، لکه ای بر اعتبار قرقیزستان است

این کارشناس سازمان ملل می گوید ، مرگ عظیمجان عسکاروف ، مدافع حقوق بشر ، لکه ای بر اعتبار قرقیزستان است

Tainynews – یک کارشناس حقوق بشر سازمان ملل می گوید: مرگ در زندان مدافع حقوق بشر عظیمجان عسکاروف که به مدت 10 سال به طور ناموفق به مجازات حبس ابد پرداخته بود ، بی احترامی به حقوق بشر در قرقیزستان نشان می دهد.

مری لاولور ، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت مدافعان حقوق بشر گفت: “من از شنیدن خبر درگذشت آقای عسكاروف بسیار ناراحت شدم.

اگرچه دولت قرقیزستان اطلاعات مفصلی را در مورد مراحل دادرسی و مراقبت های پزشکی به آسکاروف ارائه داد ، اما وی از دولت انتقاد کرد که نگرانی در مورد سلامتی وی را جدی نگرفته است.

لورل گفت: “ما در ماه ژوئن آموختیم كه در میانه COVID-19 و علی رغم سن و شرایط او از قبل ، آقای عسكاروف طبق قانون قرقیزستان برای آزادی زودهنگام صلاحیت نداشت.” “من اکنون این سوال را مطرح می کنم که آیا می توان اقدامات بیشتری برای محافظت از سلامتی وی انجام داد.”

در روزهای قبل از مرگ عسكاروف ، وكیل وی پس از 69 سالگی به دلیل سرفه ، تب ، درد و دردهای بیمار ، و به دلیل خوردن و راه رفتن مشكلات زیادی را به مقامات ارجاع داد. تنها در 24 ژوئیه سال 2020 ، هنگامی که او 10 روز دیگر بیمار شده بود ، او به یک مرکز پزشکی زندان منتقل شد و در همان روز درگذشت.

“آقای. پرونده عسکاروف باید به عنوان یک یادآوری برای همه کشورها در مورد تهدید جدی و جدی که زندانیان دسته های در معرض خطر در طول بیماری همه گیر COVID-19 با آن روبرو هستند ، عمل کند. ” وی تأکید کرد که باید مدافعان حقوق بشر و همه دستگیرشدگان بدون مبنای قانونی کافی یا بیشتر در معرض خطر ویروس آزاد شوند.

آسکاروف ، ازبک نژاد ، هنگام ثبت اسناد نقض حقوق بشر در جریان درگیری بین قومی در قرقیزستان در سال 2010 دستگیر شد و از جمله دیگر این جنایات به همدستی در قتل یک افسر پلیس متهم شد. در سال 2016 ، کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد فهمید که وی به طور خودسرانه بازداشت شده ، شکنجه شده و محاکمه عادلانه ای دریافت نکرده است. حكم ابد آسكاروف در ماه مه سال 2020 تأیید شد ، با وجود نگرانی های بیشتر توسط لارلر.

“مرگ آسکاروف در زندان لکه ای از سابقه حقوق بشر دولت قرقیزستان است.”

فراخوان لورلور توسط گزارشگر ویژه در مورد مسائل اقلیت ، فرناند د وارنس تأیید شده است. گزارشگر ویژه استقلال قضات و حقوقدانان ، دیگو گارسیا-سایان؛ و گزارشگر ویژه در مورد شکنجه و سایر رفتارها یا مجازاتهای ظالمانه ، غیرانسانی یا تحقیرآمیز ، نیلز ملزر.

Author: admin