کریدور ترانزیت ایران و افغانستان – ازبکستان راه اندازی شد – خبرگزاري AKIpress

کریدور ترانزیت – افغانستان-ازبکستان راه اندازی شد

Tainynews – ایران از طریق کریدور تازه تاسیس ایران-افغانستان-ازبکستان طی یک کار آزمایشی برای ارزیابی مسیر مذکور ، دو محموله ترانزیتی از بندر شهید رجایی در بندر جنوبی بندرعباس به ازبکستان را از طریق کریدور جمهوری اسلامی ایران ارسال کرده است. تهران تایمز گزارش داد كه اداره (IRICA) اعلام كرد.

به گفته رییس دفتر نقل و انتقالات IRICA مصطفی آیتی ، پس از راه اندازی موفقیت آمیز قرقیزستان-تاجیکستان-افغانستان-ایران (KTAI) در اواخر ماه ژوئیه ، این بار دو کامیون با کالاهای ترانزیتی از بندر شهید رجایی با عبور از کنار مرز مرزی دغارون به مقصد ازبکستان حرکت کردند. با افغانستان.

به گفته آیتی ، به عنوان یک مسیر کوتاه و کم هزینه به کشورهای آسیای میانه تحت کنوانسیون TIR ، توسعه کریدورهای ترانزیت از طریق افغانستان توسط هر دو نهاد بین المللی و دولت ایران و IRICA با همکاری اتاق بازرگانی ایران ، صنایع پشتیبانی می شود. ، معادن و کشاورزی (ICCIMA) برای توسعه این بخش مصمم هستند.

وی گفت: “افتتاح آزمایشی این راهرو نشان می دهد كه افغانستان برای توسعه ترانزیت در قلمرو خود و اتصال كشورهای آسیای میانه با آبهای جنوبی از جمله بنادر در امتداد خلیج فارس و دریای عمان (چابهار) مصمم است.”

کریدور جدید ایران و افغانستان-ازبکستان می تواند نقش موثری در توسعه تجارت و همکاری های منطقه ای داشته باشد و این امر به صلح و امنیت در افغانستان کمک می کند.

در تاریخ 26 ژوئیه ، ایران برای نخستین بار دو بار از بندر شهید رجایی را از طریق کریدور KTAI به قرقیزستان فرستاد تا بطور رسمی راهرو این راهرو را راه اندازی کند.

کریدور KTAI همچنین به عنوان یک مسیر کوتاه و جایگزین برای ارسال کالا از بنادر جنوبی ایران به کشورهای آسیای میانه تأسیس شد.

این کریدور توسط IRICA با همکاری اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) و سازمان همکاری اقتصادی (ECO) در چارچوب کنوانسیون TIR راه اندازی شد.

کنوانسیون حمل و نقل بین المللی کالاهای تحت پوشش کارنت TIR (کنوانسیون TIR) پیمانی چند جانبه است که در ژنو در 14 نوامبر 1975 به منظور ساده سازی و هماهنگی تشریفات اداری حمل و نقل جاده ای بین المللی منعقد شد.

Author: admin