مردی در اعتراضات در بلاروس به دلیل انتخابات مخالف کشته شد

Tainynews – به گزارش خبرگزاری فرانسه ، یک مرد روز دوشنبه در بلاروس کشته شد که پلیس در آن روز گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور به منظور اعتراض به انتخابات ریاست جمهوری منتسب به انتخابات آخر هفته که ششمین دوره را به الکساندر لوکاشنکو قدرتمند تحویل داده بود ، خاموش کرد.

سوتلانا تیخانوفسایا – یک تازه کار سیاسی که توانسته است مخالفان خود را جلب کند – از سال 1994 به لوکاشنکو که در قدرت است ، فراخوانده شد و گفت که وی رای یکشنبه را کسب کرده است.

سخنگوی وی به خبرگزاری فرانسه گفت: محل نگهداری تیانانوفسایا ، مادر دو فرزند 37 ساله ، دوشنبه شب برای کارمندان مبارزات انتخاباتی وی مشخص نبود.

پیش از این تیخانوفسایا گفته بود که در تظاهرات هایی که به طرز وحشیانه ای از بین برده شده ، شرکت نخواهد کرد و منجر به محکومیت گسترده غربی ها خواهد شد.

پلیس اعلام کرد که یک معترض معترض در اثر انفجار یک دستگاه انفجاری در دست او ، دوشنبه شب جان باخت ، و این نخستین تلفات اعتراضات پس از انتخابات را تأیید کرد.

وزارت کشور با اشاره به اینکه وی در اثر جراحات خود درگذشت ، گفت: “یکی از معترضین سعی کرد یک وسیله مجهول مبهم را به اعضای نیروی انتظامی پرتاب کند. این منفجر شد به دست او.”

چند هزار معترض برای دومین شب از تظاهراتهای پس از انتخابات به خیابان های پایتخت مینسک راه یافتند و هواداران مخالف با فریاد “شرم زدند” و “زنده باد بلاروس!” و پرچم زدن یا پرچم دار کردن اتومبیل هایشان

یک شاهد به خبرگزاری فرانسه گفت كه پلیس با تجهیزات ضد شورش كامل گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی را بر روی آنها شلیك كرد و یك خبرنگار زن را مجروح كرد. انفجارهایی که به نظر می رسید مانند نارنجک های حیرت انگیز نیز شنیده می شوند.

رسانه های مستقل بلاروس از جمله tut.by همچنین از استفاده از زور خبر دادند و گفتند که برخی از معترضین اقدام به ایجاد موانع کردند.

تیخانوفسایا ، که نامزدی غافلگیرانه وی بزرگترین چالش لوکازنکو در سالها بود ، گفت که این رای گیری تقلب شده است.

وی به خبرنگاران گفت: “مقامات باید در مورد چگونگی تسویه مسالمت آمیز قدرت به ما فکر کنند.” “من خودم را برنده این انتخابات می دانم.”

سخنگوی وی ، آنا کراسولینا ، به خبرگزاری فرانسه گفت: بعداً دوشنبه ، تیخانوفسایا برای طرح شکایت به کمیسیون مرکزی انتخابات رفت و در آنجا سه ​​ساعت را گذراند.

کراسولینا بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت ، پس از ترک دفتر مرکزی کمیسیون Tikhanovskaya به مرکز ارتباطات رفته است.

وزیر امور خارجه لیتوانی همچنین گفت او نمی تواند برای چند ساعت اواخر روز دوشنبه به تیکانوفسایا برسد.

لیناس پیکویویچوس در اواخر روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: “من سعی کردم برای چند ساعت به او برسم اما محل زندگی وی از زمان مراجعه به کمیسیون انتخابات برای اعتراض به شمارش آرا معلوم نیست.”

Linkevicius به AFP گفت: “این نگرانی را در مورد ایمنی وی ایجاد می کند.”

اوایل دوشنبه ، مقامات انتخابات ، انتخاب مجدد لوكاشنكو را برای ششمین دوره تأیید كردند و گفتند او بیش از 80 درصد آرا را به دست آورده بود ، در حالی كه تیكانوفسایا با 10 درصد دوم شد.


Author: admin