رئیس جمهور اتحادیه اروپا اجلاس اضطراری را در مورد انتخابات بلاروس فراخوانده است

Tainynews – آسوشیتدپرس گزارش داد – چارلز میشل ، رئیس شورای اروپا روز دوشنبه اجلاس اضطراری رهبران اتحادیه اروپا را برای بحث و گفتگو درباره انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس و سرکوب به دنبال رای گیری تشکیل داد.

میشل با بیان اینکه این کنفرانس ویدیویی چهارشنبه در ساعت 1000 به وقت گرینویچ برگزار می شود ، اظهار داشت: “مردم بلاروس حق دارند درباره آینده خود تصمیم بگیرند و رهبر خود را آزادانه انتخاب کنند.”

وی گفت: “خشونت علیه معترضین قابل قبول نیست و مجاز نیست.”

27 وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه گفتند که انتخابات نه آزاد و نه عادلانه نبوده و همانطور که توسط کمیسیون انتخاباتی بلاروس اعلام شد ، از پذیرش نتایج نظرسنجی امتناع ورزند.

روز دوشنبه چند هزار کارگر کارخانه به خیابان های مینسک رفتند و خواستار استعفای الكساندر لوكاشنكو رئیس جمهور مستبد بلاروس شدند. این نهمین روز مستقیم اعتراض به نتایج انتخابات بود که مدت 26 سال حکومت وی ​​را تمدید کرد.

نزدیک به 5000 کارگر کارخانه مینسک تراکتور ، که از صبح روز دوشنبه در اعتصاب است ، در خیابان های مینسک راهپیمایی کردند و خواستار آن شدند که لوکاشنکو کناره گیری کند و پست خود را به سوتلانا تیخانوفسایا ، نامزد اصلی مخالف واگذار کند.

اعتراضات گسترده علیه نتایج رأی حتی پس از آنکه هفته گذشته وی را به مقصد لیتوانی ترک کرد ، ادامه یافت ، اقدامی که کمپین او گفته است تحت فشار قرار گرفته است.

مقامات بلاروس در ابتدا سعی در سرکوب تظاهرات کردند و تقریباً در اولین روزهای اعتراضات 7000 نفر را بازداشت کردند. پلیس با تهاجم نارنجک و گلوله های لاستیکی برای پراکنده کردن جمعیت ، به شدت حمله کرد و باعث کشته شدن تعداد زیادی از مردم شد.

با این حال ، با افزایش اعتراضات و سرکوب شدید انتقادات در غرب ، اجرای قانون از مداخله در جمع خودداری کرد و در طول تظاهرات روز یکشنبه که حدود 200000 نفر را به خود جلب کرد ، ظاهر شد.

Author: admin