اعتصاب در تلویزیون دولتی بلاروس کنترل دولت را از بین می برد

Tainynews آسوشیتدپرس گزارش داد: در یک چالش جدید برای حاکم استبدادی بلاروس ، صدها کارمند تلویزیون دولتی در میان اعتراض روزافزون اعتصاب کنندگان اعتصاب کردند و خواستار استعفای وی پس از رای گیری بودند که مخالفان آن را تقلب کردند.

اقدام روزنامه نگاران این هفته کنترل دولت بر ها را تکان داد و به ریشه کن کردن بیشتر رئیس جمهور الكساندر لوكاشنكو پس از 26 سال حكومت آهنین كمك كرد.

ویاچسلاو لومونوسف ، یکی از کارمندان تلویزیون بلاروس که به این کار کارگری پیوست ، گفت که وی و همکارانش دیگر نمی توانند تحریم رسمی برای گزارش حقیقت درباره سرکوب وحشیانه اعتراضات که موجب خشم بین المللی شده است ، را تحمل کنند.

وی گفت: “کشته ها ، تجاوزها وجود دارد ، هزاران نفر معترض هستند ، در حالی که آنها می گویند همه چیز در کشور خوب است و هیچ چیز در جریان نیست.” “اینگونه نیست ، مردم باید حقیقت را از تلویزیون بگیرند.”

پلیس اعتراضات گسترده ای را به چالش كشید و پیروزی لوكاشنكو در رأی گیری 9 اوت را با گلوله های لاستیکی ، نارنجك ها و كلاهبرداری ها به چالش كشید ، صدها نفر را مجروح و نزدیك 7000 را دستگیر كرد. دست کم سه معترض درگذشت. بسیاری از بازداشت شدگان از ضرب و شتم وحشیانه و سوء استفاده های دیگر در بازداشت پلیس خبر دادند.

برخوردهای شدید باعث خشم و اعتراض شدید شد و حدود 200000 نفر در روز چهارشنبه در بزرگترین اعتراض ملت سابق اتحاد جماهیر شوروی که تاکنون دیده شده بود ، در خیابان مرکزی پایتخت بلاروس تجمع کردند.

از روز دوشنبه ، کارگران کارخانه ، کارمندان پزشکی ، بازیگران ، نوازندگان و سایر کارگران اعتصاب کردند تا استعفا لوکاشنکو را خواستار شوند.

حضور حدود 300 کارمند تلویزیون دولتی بلاروس ضربه ای دردناک به رهبر بلاروس وارد کرده است که از زمان روی کار آمدن در سال 1994 با بی امان رسانه های مستقل را خفه کرده و برای شکل دادن به افکار عمومی به تلویزیون های کنترل شده و سایر رسانه ها اعتماد کرده است.

روزنامه نگار پیشرو روزنامه “زویازدا” به کارمندان تلویزیون دولتی پیوستند که بیانیه ای را خواستار پایان دادن به سانسور شدند.

در مواجهه با اعتراضات گسترده ، دولت به دنبال تشدید کنترل اطلاعات است.

در چهار روز نخست اعتراضات پس از رأی ، پلیس به عمد روزنامه نگاران مطبوعات مستقل بلاروس و رسانه های خارجی را هدف قرار داد ، توقیف نمرات ، ضرب و شتم برخی از آنها ، آسیب دیدن تجهیزات آنها و ضبط کارت های حافظه.

بوریس گورتسکی ، نایب رئیس انجمن روزنامه نگاران بلاروس ، گفت که 72 روزنامه نگار هنگام پوشش اعتراضات بازداشت شدند.

Author: admin