قرقیزستان روزنامه نگار بازداشت شده در بیشکک را به مقامات ازبک تحویل داد

Tainynews کمیته امنیت ملی قرقیزستان گفت: – روزنامه نگار ازبکی که در بیشکک بازداشت شده بود ، به مقامات ازبک تحویل داده شد.

بابومورود عبداللهف براساس دستور استرداد در تاریخ 22 اوت تحویل داده شد.

مقامات ازبک تعهد می كنند كه عبداللهف كمكهای حقوقی را دریافت می كند ، تحت شكنجه قرار نمی گیرند ، مورد ظالمانه قرار می گیرند و در صورت لزوم به كمكهای پزشکی دسترسی خواهند داشت.

عبداللهف در 8 آگوست در یک کافه در بیشکک به درخواست نهادهای اجرای قانون ازبک بازداشت شد. گفته می شود که عبداللهف در چندین جنایت در ازبکستان تحت تعقیب است.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران پیش از این خواستار آزادی عبداللهف شد.

گلنوزا سعید ، هماهنگ كننده برنامه CPJ در اروپا و آسیای میانه ، در نیویورك گفت: “مقامات قرقیزستان باید درخواست ازبكستان را برای استرداد روزنامه نگار ازبكی بابومورود عبداللهف رد كنند و سریعاً وی را آزاد كنند.” عبداللهف در گذشته به دلیل روزنامه نگاری خود از خدمات امنیتی ازبک رنج می برد و در صورت بازگشت اجباری به کشور خود ، ممکن است دوباره تحت شکنجه و بدرفتاری قرار بگیرد. او باید بتواند به صورت آزاد ، ایمن و بدون ترس از انتقام جویی ، به عنوان یک روزنامه نگار کار کند. “

براساس اخبار منتشر شده و خود عبداللهف که در یک مصاحبه ویدئویی که هنگام بازداشت او صحبت کرده بود ، مقامات ازبکستان عبداللهف را به نوشتن پست های انتقادی درباره دولت تحت نام مستعار تلگرام “قورا مرگان” متهم می کنند که حدود 3،000 دنبال کننده دارد. پخش کننده بودجه کنگره رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی.

در 25 ژوئیه ، عبداللهف در پاسخ به ادعاهای های اجتماعی مبنی بر عقب ماندگی وی ، در کانال یوتیوب خود ویدئویی را در کانال یوتیوب خود منتشر کرد که در آن از ارتباط داشتن با قره مرگان منکر شد.

در 11 اوت ، قورا مرگان بیانیه ای صادر کرد که تکذیب کرد که عبداللهف پشت این کانال است.

در تاریخ 10 اوت ، تیم دفاعی روزنامه نگار درخواستی را به دفتر بیشكك كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای ارائه وضعیت پناهندگی سیاسی به عبداللهف ارائه داد ، وكیل روزنامه نگار ، تیمور كاراباواك كاربائف ، به CPJ گفت.

براساس تحقیقات CPJ ، در سپتامبر سال 2017 ، مقامات ازبک عبداللهف را به “حمله به نظم قانون اساسی” به دلیل انتشار مقالاتی که برای دولت مهم است ، متهم کردند. او همانطور که CPJ در آن زمان مستند شده بود ، در ماه مه 2018 آزاد شد.

براساس تحقیقات CPJ ، عبداللهف پیش از دستگیری در سال 2017 ، با اسامی مستعار مختلف به وب سایت خبری منطقه ای مستقل فرقان ، سرویس رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی ، و مؤسسه گزارشگری جنگ و صلح مستقر در لندن کمک کرد.

Author: admin