قرقیزستان به تمام تعهدات بین المللی قبلی خود متعهد است – وزارت امور خارجه

قرقیزستان به تمام تعهدات بین المللی قبلی خود متعهد است – وزارت امور خارجه

Tainynews – وزارت امور خارجه قرقیزستان بیانیه ای در مورد وضعیت این کشور صادر کرد.

“قرقیزستان انتخابات پارلمانی را در 4 اکتبر برگزار کرد. قرقیزستان از اعزام ناظران بین المللی ، از جمله ناظران کشورهای مستقل مشترک المنافع ، CSTO ، SCO ، OSCE / ODIHR ، TurkPA ، شورای همکاری کشورهای ترک و غیره

“متأسفانه انتخابات با گزارش و شکایت احزاب سیاسی در مورد نقض روند انتخابات ، خرید آرا همراه بود. این امر منجر به اعتراضات مردمی شد که در شب 5-6 اکتبر در بیشکک به بی نظمی تبدیل شد. نیروهای پلیس از گاز اشک آور ، نارنجک های بی حس کردن ، گلوله های لاستیکی برای پراکنده کردن معترضین. حدود 1200 غیرنظامی و افسر پلیس زخمی شدند ، 120 نفر زخم های جدی خوردند ، یک نفر فوت کرد.

“کمیسیون مرکزی انتخابات نتایج انتخابات را در 6 اکتبر باطل اعلام کرد. نخست وزیر کوباتبک بورونوف و رئیس مجلس داستان جامابکوف در همان روز استعفا دادند.

“از آن زمان همه نیروهای سیاسی معقول ، روشنفکران خلاق ، بزرگان ، جوانان کشور تلاش های خود را با هدف تأمین امنیت شهروندان ، ثبات ، جلوگیری از تشدید و سریعترین بازگشت کلیه فرایندهای سیاسی به چارچوب قانونی تلفیق کردند.

“پارلمان قرقیزستان در 13 اکتبر کانات ایسایف را به عنوان رئیس انتخاب کرد. این امر باعث تشکیل دولت قانونی جمهوری قرقیزستان شد.

“پارلمان در 14 اکتبر سدیر جپاروف را به عنوان نخست وزیر و اعضای دولت تصویب کرد. رئیس جمهور دستور انتصاب نخست وزیر و اعضای دولت را در همان روز امضا کرد.

“در 15 اکتبر ، رئیس جمهور Jeenbekov تصمیم خود را برای استعفا اعلام کرد. استعفا در جلسه پارلمان در 16 اکتبر مورد بررسی قرار می گیرد.

“همه ادارات دولتی به طور معمول کار می کنند. وزارت خارجه و نمایندگی های دیپلماتیک مانند گذشته کار می کنند.

“جمهوری قرقیزستان از جامعه جهانی ، کشورهای همسایه ، شرکای استراتژیک و سازمانهای بین المللی برای حمایت در این روزهای دشوار برای کشور و مردم تشکر می کند.

“آخرین وقایع ثابت می کند که یک بار دیگر مردم آزادیخواه قرقیزستان تضمین اصلی این هستند که این کشور مسیر دموکراتیک توسعه خود را تغییر نخواهد داد و مطابق با اصول حاکمیت قانون ، حمایت و تشویق حقوق بشر به توسعه خود ادامه می دهد.

“جمهوری قرقیزستان به تمام تعهدات بین المللی و انجام کلیه توافق نامه های دوجانبه و چندجانبه که قبلاً امضا شده است ، متعهد است.

در پایان بیانیه “قرقیزستان تعهد خود را برای توسعه روابط دوستانه با شرکای خارجی ، حمایت از سرمایه گذاران و اطمینان از ایمنی برای اتباع خارجی که در قرقیزستان اقامت دارند تأیید می کند”.

Author: admin