دیده بان حقوق بشر از اتحادیه اروپا می خواهد که حقوق بشر را در راس برنامه های آسیای میانه قرار دهد

دیده بان حقوق بشر از اتحادیه اروپا می خواهد که حقوق بشر را در راس برنامه های آسیای میانه قرار دهد

Tainynews دیده بان حقوق بشر گفت: اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) در صورت عدم موفقیت در رسیدن به اهداف بلند پروازانه تر حقوق بشر ، اتحادیه اروپا باید عواقبی را تعیین کند. پاسخ اتحادیه اروپا به آشفتگی سیاسی ، مانند در قرقیزستان ، یا به چالش های ایجاد شده توسط همه گیری Covid-19 ، احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون را در اولویت قرار دهد.

در 17 نوامبر ، ژوزپ بورل ، دیپلمات عالی اتحادیه اروپا برای شانزدهمین نشست وزیران اتحادیه اروپا و آسیای میانه از راه دور با وزرای خارجه هر یک از پنج کشور آسیای میانه ، قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان و ازبکستان دیدار خواهد کرد. این اولین گردهمایی از زمان روی کار آمدن بورل در دسامبر 2019 است.

هیو ویلیامسون ، مدیر اروپا و آسیای میانه در دیده بان حقوق بشر گفت: “پاسخ کشورهای آسیای میانه به بحران های امسال موثرتر بود اگر آنها به قول های خود برای احترام به حقوق عمل می کردند.” “اتحادیه اروپا باید روشن باشد که حمایت بیشتر از منطقه به اصلاحات واقعی حقوق بشر بستگی دارد.”

استراتژی جدید اتحادیه اروپا برای آسیای میانه ، که در سال 2019 تصویب شد ، اتحادیه اروپا را برای حمایت از استانداردهای حقوق بشر در منطقه تجهیز کرده است. این استراتژی بر این فرض استوار است که دموکراسی و حاکمیت قانون برای پاسخگویی و پاسخگویی بیشتر نهادهای عمومی در برابر شهروندانشان ضروری است.

بیماری همه گیر Covid-19 تأثیر جدی بر کشورهای آسیای میانه دارد ، علیرغم اینکه برخی از دولت ها برای محافظت از سلامت جمعیت خود اقداماتی مانند محدودیت در حرکت را انجام دادند. با این حال ، دولت ها همچنین سعی کردند دسترسی به اطلاعات مربوط به شیوع ویروس و آزادی بیان را از راه های تبعیض آمیز یا خودسرانه محدود کنند. ترکمنستان هنوز حضور Covid-19 را در خاک خود تشخیص نداده است. در سراسر منطقه ، مشکلات اقتصادی و نابرابری ها به عنوان یک نتیجه از بیماری همه گیر Covid-19 افزایش یافته است.

آشفتگی طولانی مدت سیاسی در قرقیزستان ، به دنبال اعتراضاتی که منجر به ابطال نادرست انتخابات پارلمانی 4 اکتبر و استعفای رئیس جمهور سورنبای جینبکوف شد ، حقوق بشر را نیز به خطر می اندازد.

اتحادیه اروپا همچنین باید به سایر موضوعات اصلی حقوق بشر در منطقه مانند مرگ در بازداشت عظیمجان عسكاروف ، مدافع حقوق بشر در قرقیزستان ، در ماه ژوئیه رسیدگی كند. عسكاروف از سال 2010 به نادرست پشت میله های زندان بود و مرگ نابهنگام او لكه جدی در پرونده حقوق بشر این كشور است. اتحادیه اروپا باید مقامات قرقیزستان را تحت فشار قرار دهد تا تحقیق واقعی مستقل در مورد مرگ وی انجام دهند ، روش های درمانی مناسب برای خانواده وی فراهم آورند ، و از بازسازی قانونی و عمومی عسكاروف اطمینان حاصل كنند. دیده بان حقوق بشر گفت که خشونت های ناشی از جنسیت همچنان یک نگرانی فراگیر در قرقیزستان است.

در قزاقستان ، وعده های رئیس جمهور Kasym-Jomart Tokaev برای اصلاحات پیشرفت های قابل توجهی نداشته است. معترضان صلح طلب با وجود قانون جدید مجامع عمومی همچنان مورد آزار و اذیت و بازداشت قرار می گیرند. اصلاحات در قانون اتحادیه های صنفی محدودیت های قانونی را برطرف کرد ، اما موانع سازماندهی مستقل کار همچنان وجود دارد. دولت افترا را غیرقانونی اعلام کرد ، اما بسیاری از روزنامه نگاران همچنان که مشغول انجام کار خود هستند مورد آزار و اذیت و حمله قرار می گیرند. فعال Max Bokaev هنوز به اشتباه زندانی شده است. قانون قزاقستان خشونت خانگی را جرم تلقی نمی کند و از بازماندگان حمایت کافی نمی کند.

در ازبکستان ، علیرغم چنین وعده هایی از زمان به قدرت رسیدن رئیس جمهور شوکت میرضیایف در سال 2016 ، در سال گذشته پیشرفت ملموس و سیستماتیک کمی صورت گرفته است. برخی اقدامات مشخص برای بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور انجام شده است ، اما افرادی که از بازداشت خودسرانه آزاد می شوند ، اغلب توانبخشی قانونی را انکار کرد ، قانون کیفری مقررات کاملاً مشکلی را حفظ می کند و متعهد می شود کد سازمان غیر دولتی (NGO) را با استانداردهای بین المللی مطابقت دهد و محقق نشود. اتحادیه اروپا باید اطمینان حاصل کند که ازبکستان قبل از اعطای مشوق های جدید تجاری مشروط به قانون اتحادیه اروپا در مورد اجرای واقعی معاهدات اصلی حقوق بشر ، از خطرات مهم جلوگیری می کند.

تا پایان ماه آوریل ، تاجیکستان وجود Covid-19 را در این کشور انکار می کرد. کسانی که شیوع این بیماری را ثبت می کنند با قصاص روبرو شدند. بیش از 150 مخالف سیاسی ، منتقد یا وكیل آنها برای مدت طولانی زندان به دلایل سیاسی در پشت میله های زندان باقی مانده اند. شرایط زندان همچنان ناگوار است. فعالان از شکنجه و بدرفتاری گسترده در بازداشت خبر می دهند. منتقدان در تبعید با حملات و درخواستهای سو ab استفاده از استرداد روبرو می شوند و خانواده ها و نزدیکان آنها در خانه مورد آزار و اذیت و بازداشت قرار می گیرند. خشونت علیه زنان و دختران همچنان یک نگرانی جدی است.

سرانجام ، در ترکمنستان ، سرکوبگرترین کشور در منطقه ، تعیین دقیق تعداد زندانیان با انگیزه های سیاسی غیرممکن است ، و تعداد زیادی از افراد با زور ناپدید می شوند ، برخی از آنها تا 18 سال ادامه دارد. دولت به شدت اطلاعات را در مواجهه با عواقب عمده اجتماعی و اقتصادی کنترل می کند ، زیرا کمبود مواد غذایی یارانه ای رفاه مردم را در معرض خطر قرار می دهد.

اتحادیه اروپا باید از اهرم فشار خود استفاده کند تا نشان دهد اگر دولت ها نتوانند سخنان خود را برای اصلاحات به اقدامات مشخص تبدیل کنند ، عواقب سیاسی در پی خواهد داشت.

ویلیامسون گفت: “نماینده عالی امور خارجه بورل باید به همکاران خود توجه کند که اگر دولت های آسیای میانه خواستار روابط خوب با اتحادیه اروپا باشند ، جایی برای شکنجه یا بازداشت خودسرانه منتقدان وجود ندارد.” “تعهدات اصلاحات نشان می دهد كه فرصتهای روشنی برای بهبود حقوق بشر وجود دارد و اتحادیه اروپا باید از آرمانهای آزادی و پاسخگویی برای بسیاری از شهروندان در آسیای میانه حمایت كند.”

Author: admin