NHC: تغییرات قانون اساسی قرقیزستان می تواند سنگر آزادی بیان در آسیای میانه را تهدید کند

NHC: تغییرات قانون اساسی قرقیزستان می تواند سنگر آزادی بیان در آسیای میانه را تهدید کند

Tainynews – کمیته هلسینکی نروژ پس از دیدن پیش نویس سند قانون اساسی جدید پیشنهادی در قرقیزستان ، که در وب سایت پارلمان این کشور قرار گرفته است ، اظهار نگرانی کرد. از جمله تغییرات مهمی که ارائه شده ، عناصری است که می تواند به آزادی بیان در کشور آسیب جدی برساند.

ایوار دیل ، مشاور ارشد سیاست در کمیته هلسینکی نروژ گفت: “بدیهی است که باید به ارزشها و سنتهای مردم قرقیزستان احترام گذاشته شود.” “با این حال ، منع نشریاتی که به نقل از آسیب به اخلاق و فرهنگ مردم قرقیزستان آسیب می رسانند ، شامل باز کردن یک قوطی کرم است که می تواند به همان اندازه حق آزادی بیان همان افراد را نقض کند.”

پیش نویس قانون اساسی ، ارسال شده در 17 نوامبر 2020 ، با هدف گسترش اختیارات ریاست جمهوری و محدود کردن اختیارات قانونگذار است. این پیش نویس احتمالاً در تاریخ 10 ژانویه 2021 ، همزمان با اولین انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان از زمان استعفای رئیس جمهور این کشور در ماه اکتبر ، مورد همه پرسی قرار خواهد گرفت.

در پی تظاهرات گسترده در بیشکک ، پایتخت قرقیزستان ، سورونبای جینبکوف تصمیم گرفت تا از موقعیت خود دست بکشد تا از درگیری خشونت آمیز جلوگیری کند. در این روزهای چشمگیر ، چندین رهبر مخالف از زندان بیرون آمدند. یکی از آنها ، سدیر جپاروف ، هم به عنوان نخست وزیر و هم به عنوان رئیس جمهور مسئولیت را به عهده گرفت ، اما خودش به طور رسمی کناره گیری کرد تا در انتخابات پیش بینی شده شرکت کند. ارزشهای دموکراتیک به طور سنتی در قرقیزستان موقعیت قویتری نسبت به کشورهای همسایه داشته اند. رکورد 63 نامزد در حال حاضر برای انتخابات ژانویه ثبت نام کرده اند.

به نظر می رسد برخی از عناصر دیگر در تغییرات پیشنهادی با هدف تقویت قدرت ریاست جمهوری در عین ضعف قوه مقننه است. این باید زنگ خطر را در کشوری به وجود آورد که ده ها نفر کشته شدند و تنها 10 سال پیش یک رهبر اقتدارگرا را سرنگون کردند.

قرقیزستان میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را در سال 1994 تصویب کرد که از جمله تضمین کننده آزادی بیان است. در نوامبر سال 2020 ، کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد لیستی از موضوعات را بررسی می کند که می تواند تمرکز اعضای کمیته را در بررسی بعدی عملکرد قرقیزستان در مورد تعهدات خود در مورد حقوق مدنی و سیاسی هدایت کند.

قرقیزستان غالباً بخاطر مباحث عمومی نسبتاً آزاد و صحنه رسانه ای مورد تحسین قرار گرفته است اما مورد انتقاد جدی ارگانهای معاهده سازمان ملل ، سازمان امنیت و همکاری اروپا و سایر نهادها ، به ویژه در دوره ریاست جمهوری Kurmanbek Bakiev قرار گرفته است.

گونار اكلوئو-اسليدال ، سرپرست دبير كل كميته هلسينكي نروژ گفت: “ارزش هاي دموكراتيك در قرقيزستان قوي است ، اما اين ارزش ها نيز نياز به محافظت مداوم از قانون اساسي دارند.” “احترام به حقوق بشر جهانی احترام به فرهنگ قرقیزستان را تضمین می کند. آزادی بیان و آزادی رسانه ها ، بخشی از این فرهنگ است ، همانطور که باید در همه کشورها باشد. “

کمیته هلسینکی نروژ گفت که تحولات قرقیزستان در آینده را از نزدیک دنبال خواهد کرد. این کمیته از نهادهای بین المللی حقوق بشر مانند کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد و دولت های خارجی که در آسیای میانه سرمایه گذاری کرده اند ، برای همین کار خواست.

Author: admin