آژانس های سازمان ملل آماده ارائه کمک در بازسازی منطقه باتکن پس از جنگ هستند

آژانس های سازمان ملل آماده ارائه کمک در بازسازی منطقه باتکن پس از جنگ هستند

Tainynews – سرویس مطبوعاتی وزارت فوئین گفت: وزیر امور خارجه روسلان کازاکبائف در 3 مه با اوزونیا اوجیلو ، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل دیدار کرد.

وزیر کازاکبائف وضعیت فعلی منطقه درگیری در مرز قرقیزستان و تاجیکستان در منطقه باتکن را تشریح کرد.

تعداد کشته شدگان قرقیزستان در نتیجه درگیری به 36 نفر رسید ، 3 نفر از نظامیان در میان آنها و بقیه غیرنظامی هستند. حدود 180 نفر زخمی و بیش از 30000 نفر آواره شدند. وزیر گفت: خانه ها و امکانات اجتماعی تخریب شد.

وزیر کازاکبایف گفت: “شهروندان قرقیزستان که از درگیری آسیب دیده اند برای بازسازی خانه های خود ، امکانات اجتماعی و زیرساخت های آسیب دیده به کمک و حمایت بشردوستانه نیاز دارند.”

وزیر کازاکبائف گفت که وی در 30 مه با رئیس مرکز منطقه ای دیپلماسی پیشگیرانه برای آسیای میانه گفتگوی تلفنی داشته است ، میرگول مولدوئیسائوا ، نماینده قرقیزستان در سازمان ملل در نیویورک با میروسلاو جونکا ، دستیار دبیرکل در اروپا و آسیای میانه دیدار کرده است.

روسلان کازاکباف گفت که هر دو آمادگی آژانسهای سازمان ملل متحد را برای حمایت از بازسازی منطقه باتکن پس از درگیری ابراز داشتند.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل اوزونیا اوجیلو به خانواده ها و بستگان کشته شدگان تسلیت گفت.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل آمادگی آژانسهای سازمان ملل را برای کمک در بازسازی منطقه باتکن پس از درگیری ابراز داشت.

طرفین توافق کردند که به منظور هماهنگی اقدامات برای حل مشکلات ناشی از درگیری مرزی قرقیزستان و تاجیکستان ، به یک گفتگوی منظم ادامه دهند.

تنش ها در مرز قرقیزستان و تاجیکستان در روزهای 28 تا 29 آوریل افزایش یافت و تبادل آتش بین نیروهای دو طرف اتفاق افتاد. 36 شهروند قرقیزستان جان خود را از دست دادند ، از جمله یک پسر 4 ساله و یک دختر 12 ساله. حداقل 180 قرقیزستانی زخمی شدند. حدود 33388 نفر از روستاهای منطقه باتکن آواره شدند که 19142 کودک در میان آنها بودند. 104 خانه ، 10 پمپ بنزین ، 1 کودکستان ، 3 ایستگاه مرزی سوخته است.

Author: admin